Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Jakie sanatorium wybrać? Warto kierować się tymi wskazówkami
Magda Antoł
Magda Antoł 27.08.2023 15:59

Jakie sanatorium wybrać? Warto kierować się tymi wskazówkami

Sanatorium
Fot. Shutterstock/piotrbb

W Polsce znajduje się wiele wartych uwagi sanatoriów. Każde z nich oferuje konkretne sposoby leczenia, które mogą pomóc na uciążliwe dolegliwości. Jednak jakie sanatorium należy wybrać? Na co warto zwracać uwagę przy wyborze?

Na te pytania odpowiedział lekarz uzdrowiskowy w rozmowie z redakcją Faktu. Dodatkowo uzasadnił, dlaczego te sposoby na szukanie sanatorium mogą okazać się najskuteczniejsze.

Rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze sanatorium

Fakt przeprowadził rozmowę z Danielem Kołodziejczykiem, naczelnym lekarzem uzdrowisk w Kołobrzegu, Dąbkach i Połczynie-Zdroju o ogólnym przygotowaniu na wyjazd do sanatorium. W pierwszej kolejności zwrócono uwagę na to, czym należy kierować się przy wyborze sanatorium.

“Wybieramy te uzdrowiska, których profil leczniczy jest zgodny z chorobami kuracjusza. Ponadto istnieją przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego. Uzdrowiska nadmorskie i górskie posiadają klimat silnie bodźcowy, natomiast podgórskie i nizinne słabiej pobudzają nasz układ nerwowy. Uzdrowiska dysponują różnorodnymi naturalnymi wodami leczniczymi lub peloidami, co także ma znaczenie przy wyborze uzdrowiska. Ważną kwestią, zwłaszcza dla pacjentów z dysfunkcją narządu ruchu, jest również odległość uzdrowiska od miejsca zamieszkania” - powiedział Daniel Kołodziejczyk.

Dodał też, że pacjenci powinni wziąć pod uwagę swój stan zdrowotny i bodźce, na które są szczególnie wrażliwi. Przykładowo kuracjusz z niską wydolnością nie powinien wyjeżdżać do górskich sanatoriów, aby się nie przemęczyć. Równie źle leczenie w górach mogą znosić osoby z nadciśnieniem, chorobą naczyń wieńcowych czy tuż po zawale serca.

Do którego sanatorium warto pojechać?

O tym, do którego sanatorium warto pojechać decydują preferencje kuracjuszy. Jeśli ktoś ceni bardziej odludne, spokojniejsze miejsca, to powinien unikać bardziej popularnych uzdrowisk. Również rodzaj wód leczniczych może być istotny przy wyborze.

“Dla przykładu, schorzenia dróg oddechowych leczymy zarówno nad Bałtykiem, jak i przy tężniach solankowych w środkowej Polsce lub w podziemnych komorach solnych w kopalniach na południu kraju – kwestia gustu, ale także treści ze skierowania lekarskiego” - dodał Daniel Kołodziejczyk.

Osoby, dla których sanatorium okaże się pomocne w leczeniu

Według eksperta z leczenia uzdrowiskowego powinny korzystać w szczególności osoby dotknięte chorobami urazowo-ortopedycznymi. Dodatkowo w sanatoriach należałoby zwiększyć dostępność dla kuracjuszy po operacjach ortopedycznych, udarach, poważnych chorobach układu nerwowego, zawałach, zabiegach kardiochirurgicznych oraz leczeniu onkologicznym.

“Leczenie uzdrowiskowe jest cennym uzupełnieniem profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Optymalne jest coroczne korzystanie z tego rodzaju leczenia” - dodał Daniel Kołodziejczyk.