Jaki rower będzie najlepszy dla ciebie lub twojego dziecka?
Jaki rower będzie dla Ciebie idealny?
Czy pamiętasz, jaki rower miałeś w dzieciństwie? Jaki miał kolor? Dostałeś go w prezencie, czy kupiłeś za długo odkładane kieszonkowe? A może jest to marzenie , które zrealizujesz teraz?
Aż 70% ankietowanych Polaków deklaruje, że jeździ na rowerze, a z roku na rok ilość rowerzystów wzrasta . Dla jednych jest to forma wypoczynku lub hobby, inni dojeżdżają rowerem do pracy lub pracują w zawodzie, który wymaga poruszania się na rowerze. Trzecią grupę stanowią profesjonalni sportowcy i rowerzyści wyczynowi.
Przedział wiekowy
Oczywiście, nasze pierwsze kroki kierujemy do właściwego działu wiekowego. Tutaj naszym wyborem będzie jedna z trzech możliwości:
-
rower dziecięcy
-
rower młodzieżowy
-
rower dla dorosłych
Dalsza część artykułu po kolei przeprowadzi nas przez każdą z nich.
Tak naprawdę dziecko może rozpocząć jazdę na rowerze znacznie wcześniej. Pierwszy rowerek nieraz otrzymują już dzieci trzyletnie ! Najlepszym wyborem dla najmłodszych będzie rowerek biegowy, dzięki któremu maluch opanuje sztukę utrzymywania równowagi i koordynację motoryki dużej.
Jaki rower dla przedszkolaka, czyli rowerki biegowe
Rowerki biegowe produkowane są w różnych rozmiarach , dzięki czemu możemy dopasować jego wielkość do szybko rosnących dzieci. Najczęściej rowerki biegowe występują z kołami 10” dla dzieci o drobnej budowie, oraz z kołami 12” dla dzieci większych lub starszych. Niektóre modele rowerków biegowych mają dodatkowo regulację wysokości siodełka, kierownicy i hamulec.
Wysokość siodełka dobieramy tak, aby stojące na całych stopach (nie na palcach) dziecko miało jeszcze małą przestrzeń pomiędzy krokiem, a siodełkiem.
Kliknij i zobacz wybrane przez nas przykłady:
rower biegowy z kołami 10” czerwony rower biegowy z kołami 10” biało-różowy rower biegowy z kołami 12” i ramą aluminiową rower biegowy z regulowaną wysokością siodełka i kierownicy rower biegowy z hamulcem rower biegowy drewniany z lekką ramą (5 lat gwarancji)
Cenowo oscylują od tych niskobudżetowych aż po te z najwyższych półek cechujące się ogromną wytrzymałością, służące jeszcze długo młodszemu rodzeństwu.
Waga rowerka biegowego także pozostawia wybór. Cięższy rowerek pozytywnie wpłynie na komfort jazdy, trudniej będzie o przypadkowe przestawienie go względem zamierzonego kierunku jazdy i „wywrotkę”. Lżejszy pojazd wybiorą ci, którzy po spacerze będą musieli go wnieść na wyższe piętro razem z zakupami i wszystkimi skarbami zebranymi podczas spaceru (kijki, gałązki, kasztany, kamienie).
Rower biegowy spokojnie posłuży dzieciom od 3 do 6 roku życia, a nieraz także tym starszym.
Uwaga: Już od najmłodszych lat uczymy dzieci zakładać kask! Zachowujemy szczególną ostrożność podczas jazdy po terenie nierównym lub pochylonym.
Jaki rower dla 6-latka, czyli pierwszy rower na pedały
Dzieci, które swoją przygodę z „dwoma kółkami” zaczynały od „biegówki” najczęściej nie potrzebują bocznych kółek w nauce jazdy na „dorosłym” rowerze. Warto o tym pamiętać, zanim się je niepotrzebnie zamocuje.
I tutaj producenci rowerów dają możliwość wyboru rozmiarów .
Dla najmłodszych dzieci możemy kupić nawet rower o 12” [zobacz pierwszy rowerek biegowy] lub 14” kołach [zobacz rowerek biegowy 14"]
Idealny rower dla 6-latka jest osadzony na 16” kołach i ramie 7,5” . Taki rower, nawet jeśli nie ma przerzutek, pozwoli na naukę i da ogromną satysfakcję z jazdy: [zobacz wybór redakcji: rower dla 6-latka]
Rower młodzieżowy
Koła 20”
Dla starszych dzieci i młodzieży można śmiało zaproponować rower na kołach 20”. Taki pojazd to „poważna sprawa” i można już znaleźć topowe modele na ramie aluminiowej ! [zobacz: rower dziecięcy, aluminiowy]
Zwróćcie uwagę na to, że w tym rowerze został zamontowany amortyzator przedni oraz hamulce tarczowe ! Oczywiście rower ten posiada też przerzutki , a konkretnie 21 biegów! Nie ma za to fabrycznie zamontowanych błotników, ale młody zawodowiec nie będzie się przejmował takimi „zbędnymi” elementami. Waga tego ideału to zaledwie 15 kg, a cena absolutnie atrakcyjna, jeśli weźmiemy pod uwagę jego jakość.
Ciekawą propozycją jest oldschoolowy rower [zobacz w sklepie] z hamulcem typu torpedo , w którym hamujemy kręcąc pedałami do tyłu. Ten uroczy model wyposażony jest fabrycznie w osłonę łańcucha i błotniki . Doskonała propozycja dla tych, którzy nie lubią się ubrudzić.
Najczęściej wybieranym rodzajem roweru młodzieżowego są modele zbudowane na ramie stalowej i z hamulcami V-Brake . [zobacz typowy rower młodzieżowy]
Koła 24-26”
Jeszcze większy wybór dają nam producenci rowerów na kołach 24” i 26” . Tutaj pojawiają się już trzy popularne typy:
-
MTB (górski)
-
Cruiser
-
Miejski
Więcej na ich temat przeczytasz w dalszej części artykułu.
Możemy też zdecydować, czy wybierzemy rower na ramie aluminiowej czy stalowej, jaki będzie miała rozmiar , czy wolimy rower z amortyzatorem , czy bez, a nawet jaka ilość biegów nam odpowiada.
Dla przykładu proponujemy tę ciekawą propozycję roweru typu MTB, na ramie aluminiowej: [zobacz przykład]
Jako alternatywę trzeba koniecznie rzucić okiem na taki „bajer” dla bardziej wymagających , model z podwójną amortyzacją , przednimi hamulcami tarczowymi i niezwykle wytrzymałymi ale z lekkimi obręczami kół (aluminiowe, stożkowe) i błotnikami – idealny do jazdy po trudnym terenie w każdych warunkach pogodowych: [zobacz wybrany przez nas model roweru terenowego]
Jeśli nie interesuje was wyczynowa jazda, obejrzyjcie sobie tego Cruisera , który występuje także w wersji z ramą aluminiową : [zobacz: uroczy Cruiser]
A może serce młodej damy skradnie taki rower miejski? [zobacz]