Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Turystyka > Jak nie przepłacać na all inclusive z biurem podróży? "Wychodzi taniej nawet o 1000 złotych"
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 06.05.2024 16:35

Jak nie przepłacać na all inclusive z biurem podróży? "Wychodzi taniej nawet o 1000 złotych"

Plażowicze
Fot. Canva/roman-r294872442, Shutterstock/kirill_makarov

Kwiecień jest ostatnim dzwonkiem, aby zarezerwować wakacje za rozsądną cenę. Już w maju zapłacimy znacznie więcej. Bilety lotnicze, jak i zorganizowane wycieczki będą w tym roku coraz droższe. Obecnie można jednak zaoszczędzić na wakacyjnym wyjeździe nawet od 5 do nawet 34 procent. Takich promocji nie znajdziemy jednak w biurach podróży…

Analiza ofert touroperatorów i ofert z internetowych platform pokazuje, w jaki sposób można obniżyć koszty wymarzonej wycieczki. "Wakacje w lipcu-sierpniu 2024 r. rezerwowane w pakiecie lot plus hotel, często są tańsze, a dodatkowo oferują większą elastyczność w planowaniu wyjazdu(…) Oszczędności nawet do 35% można szukać na popularnych kierunkach wakacyjnych w Hiszpanii, Portugalii oraz na Cyprze i Maderze - zdradza Internetowe Centrum Podróży eSky.pl. O co dokładnie chodzi?

Jak i ile można zaoszczędzić na wakacjach 2024? Raport eSky.pl

-  Wycieczki tradycyjnych biur podróży na lipiec-sierpień 2024 r. zestawiliśmy z pakietami lot plus hotel. Te ostatnie zapewniają przelot i zakwaterowanie na takich samych warunkach, a także - podobnie do touroperatorów - objęte są Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym, więc to platformy są odpowiedzialne za sprawny przebieg podróży. Sprawdziliśmy, ile mogą zaoszczędzić osoby rezerwujące podróż w formule pakietu dynamicznego w porównaniu z sytuacją, gdy letni urlop postanowią zorganizować z pomocą klasycznego touroperatora. W analizie uwzględniliśmy Hiszpanię oraz Cypr jako kierunki cieszące się szczególną popularnością w ostatnich latach, a także Portugalię, która wspina się coraz wyżej w rankingach podróżniczych - wyjaśnia Jarosław Grabczak, Commercial Supply Manager w Grupie eSky.

eSky.pl Raport.png

Wakacje w Hiszpanii: Teneryfa, Majorka, Costa Blanca i Costa Brava

Costa Brava, Costa Blanca, Majorka i Teneryfa są jednymi z najbardziej pożądanych wakacyjnych kierunków. Za taki wypoczynek często jednak przepłacamy, gdy decydujemy się skorzystać z oferty touroperatorskiej. Przykładowo za tygodniowy urlop all-inclusive w 4-gwiazdkowym hotelu na Teneryfie w lipcu zapłacimy ok. 4,9 tys. zł/os., jeśli wybierzemy się tam z tradycyjnym biurem podróży. Jednocześnie przelot i nocleg w tym samym obiekcie, ale dzień później, możemy zarezerwować nawet tysiąc złotych taniej – 3,9 tys. zł/os. - z pakietem lot plus hotel.

Są również tańsze opcje dla tych, którzy szukają oszczędności. Jeśli przyciągają nas hiszpańskie wakacje w sierpniu, które w cenie zawierają pobyt w 3-gwiazdkowym obiekcie oraz dwa posiłki w ciągu dnia, to warto zaplanować odpoczynek na Costa Brava. Taki odpoczynek może kosztować nas 500 zł mniej: 2,3 tys. zł w pakiecie lot plus hotel dla jednej osoby. Natomiast jeśli zależy nam na trzech posiłkach dziennie w hotelu, to wakacje na cztery gwiazdki w regionie Costa Blanca są dostępne za 3,5 tys. zł/os. (lot plus hotel). W przypadku biur podróży jest to koszt ok. 4,1 tys. zł.

Wakacje na Cyprze: Pafos, Larnaka, Ayia Napa, Limassol

W sezonie letnim Polacy chętnie latają także na Cypr. Do najczęściej wybieranych kierunków należy oczywiście Pafos. Na urlopie zorganizowanym przez internetową platformę mogą bowiem sporo zaoszczędzić. Niezależnie od tego, czy postanowią spędzić tydzień w 4-gwiazdkowym hotelu z obiadokolacją, czy zarezerwują wakacje all-inclusive w 5-gwiazdkowym standardzie, to i tak wydadzą o jedną trzecią mniej, niż proponują touroperatorzy: 2,7 tys. zł i 4,5 tys. zł zamiast 3,6 tys. zł i 6 tys. zł odpowiednio za analogiczną ofertę dla jednej osoby.

Tanio wyniesie nas szczególnie pobyt w mieście Limassol na południu wyspy. Na przykład za przelot i pobyt w 3-gwiazdkowym obiekcie z trzema posiłkami zapłacimy 3,4 tys. zł od osoby w formule lot plus hotel. Natomiast analogiczną wycieczkę u touroperatora kupimy za 4,2 tys. zł. Nieco więcej, bo 3,7 tys. zł dla jednej osoby, kosztować będzie pakiet wakacyjny w hotelu o 4 gwiazdkach w Larnace (opcja ze śniadaniem, obiadem i kolacją). Z kolei tradycyjne biuro podróży proponuje turystom takie same wakacje za co najmniej 4,3 tys. zł od jednej osoby.

- Jak widać, analizowanie ofert różnych dostawców często przynosi pozytywne efekty i realne oszczędności. Jednak najważniejszy czynnik, który pozwoli ograniczyć wpływ „sezonowości” cen w okresie wakacyjnym na nasz portfel, to rezerwowanie wakacji z wyprzedzeniem, przy czym co najmniej trzymiesięcznym. Dodatkowo zostawimy więcej pieniędzy w domowym budżecie, jeśli wybierzemy się na urlop poza sezonem, kiedy to popyt na podróże maleje, a linie lotnicze i obiekty noclegowe obniżają ceny swoich usług. Cypr idealnie nadaje się na taki właśnie odpoczynek, gdyż średnia temperatura na wyspie nawet w październiku wynosi ok. 27 stopni Celsjusza, co zapewnia komfortowe warunki do spędzania czasu zarówno nad wodą, jak i podczas długich spacerów w mieście - mówi Jarosław Grabczak.

Wakacje w Portugalii: Madera i Algarve

Na popularności nie traci piękna Madera. Według tamtejszego Urzędu Statystycznego w 2023 roku wyspę odwiedziło 2,3 mln osób, w tym 115 tys. Polaków (+34 proc. r/r). Wakacje w krainie wiecznej wiosny kuszą jeszcze bardziej ze względu na ceny. Co ważne, na takim wypoczynku możemy zaoszczędzić do 26 proc. łącznej wartości wyjazdu. Z taką różnicą cenową między odpoczynkiem z opcją lot plus hotel a tym zorganizowanym przez tradycyjnego touroperatora spotkamy się m.in. przy rezerwowaniu pakietu z lotami i 5-gwiazdkowym hotelem z dwoma posiłkami w szczycie sezonu wakacyjnego, tj. w lipcu. Za takie wakacje zapłacimy 5,7 tys. zł od osoby, podczas gdy cena wycieczki z touroperatorem wynosi znacznie więcej, bo już 7,2 tys. zł.

Lato w Portugalii turyści z Polski mogą również spędzić na południowym wybrzeżu kontynentalnej części kraju, czyli w słynnym regionie Algarve. Ma wiele do zaoferowania w kategorii odpoczynku i nie tylko. Pakiet all-inclusive w 3-gwiazdkowym hotelu wraz z lotami do Faro w obie strony to koszt ok. 4,9 tys. zł za osobę w opcji lot plus hotel wobec 5,9 tys. zł w tradycyjnym biurze podróży. Natomiast za pakiet wakacyjny z przelotem oraz tygodniowym pobytem w obiekcie z 4 gwiazdkami i trzema posiłkami zapłacimy ok. 5,5 tys. zł przy rezerwacji z platformą podróży. Taki sam wyjazd organizuje również touroperator. Za jaką cenę? To już jest kwota 7,1 tys. zł od osoby.

Źródło: Informacja prasowa eSky.pl

Czytaj też: O 11:23 "polski Dubaj" zaskoczył. Nie do wiary, co tam się porobiło