Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Jak kupić najtańsze bilety lotnicze? Te trzy triki pozwolą ci zaoszczędzić fortunę
Natalia Księżak
Natalia Księżak 28.09.2023 18:16

Jak kupić najtańsze bilety lotnicze? Te trzy triki pozwolą ci zaoszczędzić fortunę

tiki podróżnicze
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Najnowszy raport serwisu Expedia, dotyczący podróży lotniczych w 2023 roku, ujawnia nowe praktyki i podróżnicze triki. Eksperci przeanalizowali „miliardy danych z dokonanych rezerwacji”, aby sprawdzić jak podróże lotnicze mogą stać się maksymalnie tanie i wygodne dla pasażerów. 

Wyniki obejmują informacje o tym, kiedy dokonać rezerwacji, jak uniknąć odwołania lotu i jaki jest najlepszy dzień na dokonanie rezerwacji.

Eksperci podpowiadają, jak zarezerwować najtańsze bilety na wakacje

Raport stworzony na podstawie danych serwisu Expedia dotyczy podróży lotniczych w 2023 roku i trendów na 2024 rok. Przedstawione w nim informacje dają wgląd w aktualne dane dotyczące lotów, ale pokazują również wiele nowych, nieoczywistych zmian. 

Przykładowo, według raportu opublikowanego w środę, każda podróż aż dla 55% respondentów jest bardzo stresująca. Ponad 500 przebadanych osób określiło, że myśl o rezerwacji lotu i pójściu na lotnisko niepokoi ich bardziej niż złożenie zeznania podatkowego czy nawet wizyta u dentysty.

„Z badania wynika, że obecnie ​​ludzie są naprawdę zestresowani również możliwością odwołania lotów. Częściej doświadczają tych zakłóceń” – dodała Christie Hudson, szefowa działu public relations Expedia. Serwis postanowił więc na podstawie danych ujawnić kilka rozwiązań, które mają pomóc pasażerom w rezerwacji biletów.

Jaki jest najlepszy dzień na rezerwację lotów? Dane zaskakują pasażerów

Najlepszy dzień na rezerwację to stały temat debaty wśród podróżnych. Według danych serwisu prawdopodobną odpowiedzią jest niedziela. “Podróżni dokonujący rezerwacji w niedzielę zamiast w piątek oszczędzają średnio około 21% na lotach krajowych i 24% na lotach międzynarodowych" - komentuje wyniku Hudson.

“Choć ceny linii lotniczych są niezwykle dynamiczne i rezerwacja w niedzielę nie gwarantuje za każdym razem najlepszej ceny, to średnio wtedy, gdy dostępne są najtańsze bilety” - dodała „Przyjrzeliśmy się miliardom danych dotyczących faktycznie zarezerwowanych i odbytych lotów i określiliśmy to na ich podstawie."

Jak długo przed podróżą należy rezerwować loty? Lepiej nie czekać

Kolejnym kluczowym elementem uzyskania najlepszej oferty jest dokonanie rezerwacji z odpowiednią ilością czasu przed lotem. W przypadku lotów krajowych, najlepsze oferty są zazwyczaj dostępne na około miesiąc przed odlotem. Ceny są o 24% tańsze niż w ostatniej chwili. 

W przypadku lotów międzynarodowych idealnym terminem rezerwacji jest 60 dni przed startem. Expedia ustaliła, że ​​ceny lotów międzynarodowych osiągają szczyt na około cztery miesiące przed odlotem i spadają o około 10% w okolicach 60-dniowego okresu.

„Naprawdę zalecamy 60-dniowe wyprzedzenie, ponieważ wtedy będziesz w stanie zaoszczędzić około 10%"– powiedział Hudson. Dodała też, że nadchodzi właśnie dobry moment, aby rozpocząć poszukiwania informacji o podróżach na jesienne i zimowe wakacje.

Dla tych, którzy najbardziej martwią się odwołaniem lotu, najlepszym sposobem na zminimalizowanie szans na uziemienie jest wyjazd przed godziną 15:00. Dane dotyczące lotów pokazują, że ryzyko odwołania samolotu odlatującego po godzinie 15:00 jest średnio o 4% większe niż w przypadku samolotów odlatujących wcześniej tego samego dnia.