Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Ile naprawdę zarabia stewardessa? Sprawdź, czy nadajesz się do tej pracy
Marta Lewkowicz-Popławska
Marta Lewkowicz-Popławska 09.10.2023 13:31

Ile naprawdę zarabia stewardessa? Sprawdź, czy nadajesz się do tej pracy

stewardessa
fot. Shutterstock/lunopark

W tym zawodzie nie trzeba mieć wyższego wykształcenia, a pensje znacznie przewyższają średnią krajową. Nic dziwnego, że dla wielu praca na pokładzie samolotu wydaje się być wymarzonym zajęciem. Ile zarabia stewardessa i jakie warunki musi spełniać? Wiele zależy od tego, w jakim kraju oraz w jakich liniach lotniczych jest zatrudniona. 

Lista wymagań względem kandydatów jest długa i nie każdy nadaje się do tej pracy. 

Sprawdzą stan zdrowia i zdolności komunikacyjne

Z pozoru praca stewardessy wydaje się łatwa : witają i żegnają gości, prowadzą sprzedaż pokładową, wydają posiłki i muszą się uśmiechać. Każdy, kto chce pracować w tym zawodzie, musi spełniać jednak odpowiednie kryteria nie tylko jeśli chodzi o wygląd, ale także o konkretne cechy charakteru.

Stewardessa musi umieć trzymać nerwy na wodzy i robić dobrą minę do złej gry jeśli zajdzie taka potrzeba. To one pilnują, żeby na pokładzie samolotu nie wybuchła masowa panika.
Poza tym powinna być osobą miłą, empatyczną, kulturalną, wyrozumiałą i punktualną. Trzeba mieć wysokie zdolności komunikacyjne, żeby rozwiązać każdą, nawet najbardziej konfliktową sytuację.

Wymagane jest również nienaganne zdrowie. Osoby ze słabym słuchem, lękiem wysokości czy przewlekłymi chorobami, takimi jak chociażby cukrzyca - niestety nie byłyby w stanie przejść podstawowej kwalifikacji. 

Wymagana jest dobra prezencja i odpowiedni wzrost

Linie lotnicze mają swoje konkretne wymagania względem kandydatów na stewardów i stewardessy. Żeby pracować jako personel pokładowy trzeba mieć ukończone 18 lat (w niektórych liniach jest to 21 lat). Znaczenie ma też wzrost - jedne linie preferują wyższe osoby, inne niższe. Na przykład w Emirates trzeba dosięgnąć ręką 212 cm bez obuwia, ponieważ na takiej wysokości umieszczone są schowki bagażowe. Średnia wzrostu to jednak 160–170 cm w przypadku przyszłych stewardess i 170–180 cm dla stewardów.

Duża waga przywiązywana jest do nienagannego wyglądu. Od stewardess wymaga się od dobrej prezencji, w tym nienagannego makijażu, wypielęgnowanych dłoni, często też konkretnego upięcia włosów. 

Standardem jest dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie. Bardzo często wymagany jest także jeden inny język. 

Na zarobki stewardessy wpływa wiele czynników

Wynagrodzenie stewardessy dzieli się na podstawę, dodatek za wylatane godziny, prowizję od sprzedaży na pokładzie oraz inne dodatki i diety. Tzw. sale bonus, czyli prowizja od sprzedaży, wynosi zwykle od 2,5 proc. do 10 proc., co przekłada się na dodatkowe kilkadziesiąt, do nawet kilkuset złotych za lot. Personel pokładowy dostaje także dodatki na utrzymanie munduru, parking firmowy, czy naukę języków obcych. 

Wszystko to składa się w Polsce w sumie na zarobki rzędu od 5 000 tys. zł do 15 000 zł netto. Na świecie pensje rosną już do ponad 20 tysięcy złotych netto. Stewardessy w najbardziej prestiżowych liniach lotniczych mogą często liczyć na zarobki ponad dwukrotnie wyższe niż w przypadku tych mniej renomowanych przewoźników. 

Stewardessa na początku kariery zarabia znacznie mniej. Z czasem może liczyć jednak na awans i wzrost wynagrodzenia.