Turysci.pl Polska Polscy hotelarze zdruzgotani. Prawda jest bardzo bolesna
Unsplash/ Marten Bjork

Polscy hotelarze zdruzgotani. Prawda jest bardzo bolesna

19 lipca 2020
Autor tekstu: Mateusz Sidorek

Hotele mają powody do zmartwień. Chociaż zgodnie z informacjami podanymi przez sekretarza generalnego Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego obiekty większość otwartych obiektów oferuje ceny niższe niż w poprzednim roku, gości nadal nie przybywa. Ze względu na małą frekwencję ponad połowa hoteli nie spodziewa się zysku wcześniej niż w 2022 roku. Czas lockdownu związany z pandemią koronawirusa poczynił ogromne straty w sektorze turystycznym.

Z ankiety Izby wynika, że hotele wracają do funkcjonowania. Według danych zebranych w dniach 8-12 lipca działalność wznowiło już 93 procent ośrodków. W porównaniu do sytuacji w maju frekwencja ulega poprawie, jednak jest daleka od zadowalającej. Jak dotąd zaobserwowano odczuwalnie niski ruch gości zagranicznych. IGHP wskazuje na dużą niepewność rynku usług hotelowych. Stan ten potwierdza restrukturyzację zatrudnienia w początkowych miesiącach epidemii.

Hotele zmagają się z poważnym problemem po lockdownie

Hotele potwierdzają niepokojące dane. Straty ponoszą zarówno dyrektorzy, jak i pozostali pracownicy obiektów. Badania IGHP potwierdziły, że 12 procent hoteli dokonało wypowiedzeń umów o pracę w czerwcu. Natomiast 9 procent planuje zwolnienia w lipcu. Sekretarz generalny IGHP Marcin Mączyński przyznał, że 56 procent hoteli ma trudności z utrzymaniem płynności finansowej. W zdecydowanej większości hoteli stan rezerwacji na lipiec może nie przekroczyć 40 procent dostępnych pokoi.

- W pierwszym tygodniu wakacji (29 czerwca - 5 lipca) wskaźniki wzrosły, ale nadal połowa hoteli nie przekroczyła frekwencji 30 procent - fragment badań cytuje serwis TVN 24.

Cennik oferowany przez hotele jest niższy. Zaledwie 20 procent ankietowanych obiektów utrzymały ceny z zeszłego roku. Mniejszy ruch dotyczy nie tylko turystów zagranicznych, ale również gości konferencyjnych. W 9 na 10 hotelach ich udział nie przekracza 10 procent. IGHP uważa, że na wyniki duży wpływ ma też fakt, że podróżni czekają z rezerwacjami do ostatniej chwili. Nie jest też tajemnicą, że duża część Polaków planuje w tym roku ograniczyć wydatki podczas wakacji.

Hotele, które wzięły udział w ankiecie, to w dużej części obiekty posiadające do 150 pokoi. Od 2003 roku Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego zajmuje się reprezentowaniem środowiska biznesu hotelarskiego oraz gastronomicznego. Jest to największa organizacja samorządu gospodarczego w branży hotelarskiej. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o sytuacji związanej z hotelarzami w Grecji .

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl .

Źródło: TVN 24

Obserwuj nas w
autor
Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy