Turysci.pl Polska Fisterra uważana jest za antyczny koniec świata. Jest celem podróży tysięcy ludzi
Fot. Wikipedia/ Verdgris/ CC BY-SA 3.0

Fisterra uważana jest za antyczny koniec świata. Jest celem podróży tysięcy ludzi

18 stycznia 2021
Autor tekstu: Ania Radke

Hiszpania jest celem pielgrzymów z całego świata, którzy wędrują do katedry w Santiago de Compostela, legendarnego miejsc spoczynku św. Jakuba Większego Apostoła. Niektórzy przedłużają tę trasę do Przylądka Fisterra, który stał się miejscem symbolicznym.

Hiszpania. Antyczny koniec świata na przylądku Fisterra

Docierając do wybrzeża Costa da Morte, pielgrzymi dokonywali obmycia w słonych wodach Atlantyku i palili symbolicznie swoje szaty . Obecnie właśnie tam znajduje się punkt zero Camino de Santiago, tj. słupek milowy wskazujący koniec drogi lub jej początek.

Wybierając się na Wybrzeże Śmierci, można otrzymać dwa dokumenty potwierdzające dojście do Fisterry i Muxii. Ważne jest jednak, aby zrobić to w odpowiedniej kolejności i posiadać paszport pielgrzyma, w którym zbierane były pieczątki na każdym etapie Camino.

Pokonanie trasy z Santiago de Compostela do Fisterry zajmuje pielgrzymowi 3-4 dni. Nie wszyscy jednak mają czas lub chęci na przemierzenie trasy pieszo, dlatego jest możliwość dojazdu tam komunikacją oraz zapisanie się na wycieczkę.

Droga świętego Jakuba nie ma jednej trasy, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, a także żółtymi strzałkami . Występują one jednak w różnych wersjach graficznych.

Camino jest uznawane za jeden z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Zajmuje honorowe miejsce tuż obok pielgrzymek do Rzymu i Jerozolimy. W 2016 roku trasę tę przeszło 277 915 osób.

Według legendy ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela . Pielgrzymi często decydują się jednak na wydłużenie tej trasy do Przylądka Fisterra.

Pielgrzymki do Santiago de Compostela nie są podobne jednak do tych, które znamy w Polsce. Camino przeznaczone jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość. Najważniejsze jest doświadczenie w drodze ciszy i duchowej przemiany. Dlatego tak ważnym elementem jest obmycie się w wodzie na Końcu Świata.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: caminodelavida.pl

Obserwuj nas w
autor
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy