Turysci.pl
historia skarbu z Komorowa

Fot. facebook.com/ History Hiking

Grzebali w ziemi w lesie, odnaleźli ukryte pomieszczenie. Tajemnica Gór Sowich zniknęła kilka miesięcy temu

21 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Historia skrytki w lesie mogła nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Kilka miesięcy temu skarb ukryty pośród drzew doczekał się odkrycia, a osoba która tego dokonała, dobrze wiedziała gdzie szukać. Eksperci nie mają wątpliwości, do kogo należa

Historia Pałacu w Komorowie jest podobna do wielu innych, które w czasie wojny zostały przejęte przez wrogie wojska. O ile większość została ograbiona ze wszystkiego, co zostawili uciekający właściciele, pałacyk w Komorowie należał do sprytnego rodu. Zanim wrogie wojska wkroczyły na posesję, wszystkie kosztowności zostały wyniesione i dobrze ukryte. Wiele lat czekały, by ponownie ujrzeć światło dnia.

Nikt nie wiedział o skrytce

W Górach Sowich, w lesie znajduje się sterta kamieni, jakich wiele w okolicy. Nikt nie spodziewał się odnaleźć pośród nich czegoś cennego, o dużej wartości historycznej. Twórcy "History Hiking" dotarli do otwartej już skrytki i zajrzeli do środka. Ktoś opróżnił ją całkiem niedawno, o czym świadczy stan zachowania wnętrza.

- Nikt nie przypuszczał, że w tej pryzmie mógł znajdować się poniemiecki skarb - mówi Łukasz Kazek, popularyzator historii i jeden z twórców kanału "History Hiking". I dodaje: - Niedawno została rozkopana, Ci, którzy przyjechali tu kilka miesięcy temu doskonale wiedzieli - być może mieli informacje od swoich przodków - że grzebiąc w tej pryzmie znajdą ukryte pomieszczenie, a w nim przedmioty schowane tam w lutym 1945 roku.

Niemiecka rodzina zamieszkująca pałac w Cammerau (Komorów) sprytnie ukryła swoje skarby w specjalnym pomieszczeniu zbudowanym w lesie. Złożyli w niej rzeczy, po które chcieli wrócić, gdy Armia Czerwona się wycofa i sytuacja się uspokoi. Nie przewidzieli, że napięcia pomiędzy państwami utrzymają się tak długo i uniemożliwią swobodny powrót do domu.

Historia skarbu była znana nielicznym

- Dla wielu ludzi, którzy tędy przechodzili była to zwykła sterta kamieni, jakich w lasach bardzo dużo. Nikt nie przypuszczał, że wystarczyło podnieść kilka z nich, żeby stać się bogatym człowiekiem - opisuje Kazek. I dodaje: - Skrytka została perfekcyjnie wykonana. Majątek pałacowy ukryto w głębokim dole wydrążonym w stercie głazów. Wnętrze zostało oszalowane belkami, a depozyt został przykryty smołowanymi deskami żeby do środka nie dostała się wilgoć.

Skarb mógł zostać odkopany przez potomków lub znajomych niemieckiej rodziny, którzy otrzymali wskazówki, jak go odnaleźć. Twórcom "History Hiking" skrytkę pokazał jeden z leśników. Nikt nie wie, jak wiele tajemnych pomieszczeń i skrzyń skrywających majątek znajduje się jeszcze w tych górach. Sterty kamieni i leśne gęstwiny mogą być pełne kosztowności i rodzinnych pamiątek.

Źródło: TVN 24

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >