Turysci.pl Polska Czy w Polsce powinniśmy obchodzić Halloween? Amerykańska tradycja jest znana na całym świecie
Fot. unsplash.com/@bekirdonmeez

Czy w Polsce powinniśmy obchodzić Halloween? Amerykańska tradycja jest znana na całym świecie

24 września 2020
Autor tekstu: Maja Lachowicz

Halloween zbliża się wielkimi krokami, co jednych cieszy a innych denerwuje. W Polsce to święto pojawiło się dopiero w latach 90. XX wieku, ponieważ wcześniej żelazna kurtyna nie pozwalała na zbyt duży wpływ kultury zachodniej na nasz kraj. Dziś jest znane wszystkim, lecz obchodzone głównie przez młodych ludzi w miastach. Nie wszyscy są przekonani do idei wesołej maskarady na jeden dzień przed dniem Wszystkich Świętych.

Halloween wywodzi się z czasów starożytnych

Święto powitania zimy, czy też pożegnania jesieni było obchodzone już w starożytności. Halloween było obecne w Cesarstwie Rzymskim, w Irlandii, Walii, Anglii i Norwegii. Z jednej strony był to czas radości, ponieważ zbierano plony i witano bliskich powracających do domów, a z drugiej strony pojawiały się obawy przed nadejściem zimy, która oznaczała chłód, głód i niedostatek światła słonecznego.

Zwykle kojarzymy Halloween ze świętem zmarłych, jednak w czasach gdy powstała jego tradycja, zmarłych czczono na wiosnę - między marcem a majem - zarówno wśród pogan jak i wczesnych chrześcijan. Celtowie wierzyli, że w dzień Samhain zacierała się granica między światem ludzi żyjących, a światem zmarłych, a duchom łatwiej było się przedostać do świata żywych. Wierzono, że w tym dniu bóg śmierci Samhain sprowadzał na ziemię dusze osób zmarłych w poprzednim roku, by odpokutowały swoje występki.

Ogniska i straszne przebrania

Kluczowym elementem obchodów Samhain było palenie ognisk, które przyciągały dobre duchy a odganiały złe. Ogień był również wyrazem czci i wsparcia dla boga słońca i światła Luga, który w tym czasie tracił przewagę nad Samhainem. Badacze są zdania, że właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania za potwory. Początkowo symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, które nacinano na podobieństwo demonów.

Dziś obchody święta nieco się zmieniły, a symbolem stała się dynia wydrążona i podświetlona od środka. Dzieci zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii przebierają się i pukają do drzwi kolejnych domów ze słynnym "cuierek, albo psikus" na ustach. Czy przygotowujecie słodycze na Halloween dla najmłodszych? A może sami świętujecie w oryginalnych strojach? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło: Wikipedia

Obserwuj nas w
autor
Maja Lachowicz

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy