Turysci.pl > Europa > Hałdy śniegu nagle zaczęły spadać. Nagranie przedstawia moment lawiny w Tatrach
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 15.11.2023 15:50

Hałdy śniegu nagle zaczęły spadać. Nagranie przedstawia moment lawiny w Tatrach

Góry
Fot. Canva, Facebook-@Jan Korinek

Przejażdżka narciarza prawie skończyła się dla niego tragedią. W sieci opublikowano wideo jak mężczyzna, będąc w Tatrach Zachodnich, podcina lawinę.

Słowacka Horská Záchranná Služba ogłosiła drugi stopień zagrożenia lawinowego. To nie jest dobry czas na uprawianie turystyki.

Zagrożenie lawiną w Tatrach

Ze względu na spore opady śniegu, Słowacka Horská Záchranná Služba ogłosiła drugi stopień zagrożenia lawinowego dla zboczy górskich położonych na wysokości powyżej 1800 m n.p.m.

“W ostatnich dniach na szczytach gór przybyło dodatkowe 10-25 cm białego puchu, który został nawiany na starszą twardą warstwę. Ze względu na niewielki stopień związania warstw wyzwolenie lawiny deskowej jest prawdopodobne przy większym obciążeniu lub na stromych stokach. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się wystawy północne, wschodnie oraz południowe. Obecnie większość szlaków jest nieprzetarta, w wielu miejscach silny wiatr utworzył głębokie poduchy śnieżne” - alarmuje Portal Tatrzański. 

Narciarz podciął lawinę. Prawie doszło do tragedii

W Tatrach Zachodnich po stronie słowackiej doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Jak podał “Tygodnik Podhalański”, w sieci pojawiło się wideo nakręcone przez Jana Korinka, przewodnika międzynarodowego IVBV i ratownika Horskiej Záchrannej Služby. Narciarz zjeżdżał ze Smreka do Doliny Jamnickiej. W pewnym momencie podciął lawinę.

Na szczęście, narciarz nie został wciągnięty pod śnieg. “Kiedy budzisz się z trudnego romansu do okrutnej rzeczywistości” - skomentował w swoim poście na Facebooku Jan Korinek.

Apel do turystów. Obecnie w Tatrach panują trudne warunki

“Powyżej górnej granicy lasu zalega świeży śnieg, który w wyższych partiach Tatr jest nieprzetarty - wiatr utworzył głębokie zaspy, szczególnie w formacjach wklęsłych i pod ścianami. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania się do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (..) - czytamy we wpisie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Obecnie warunki do uprawiania wszelakiej turystyki są niezwykle niekorzystne, a wejścia na niektóre szlaki mogą okazać się niebezpieczne.