Turysci.pl Polska Kolejki na Gubałówkę i Kasprowy jeżdżą mimo obostrzeń. Dlaczego?
fot. wikipedia.org/ EMeczKa/ CC BY-SA 4.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Kolejki na Gubałówkę i Kasprowy jeżdżą mimo obostrzeń. Dlaczego?

3 stycznia 2021
Autor tekstu: Ania Radke

Z tego artykuły dowiesz się:

  • Dlaczego kolejki na Gubałówkę i Kasprowy mogą działać, a stoki nie

  • Jak tłumaczył tę sytuację rzecznik rządu

  • Jakie ograniczenia obowiązują w kolejkach

Gubałówka oraz Kasprowy Wierch znane są między innymi z kolejek linowych, które prowadzą na szczyt. Jak się okazuje, obie są czynne również w czasie pandemii, podobnie jak kolejka na górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim oraz na Jaworzynę Krynicką w Krynicy.

Gubałówka kolejką mimo pandemii?

Sprawę skomentowała PAP Marta Lewkowicz z biura prasowego Polskich Kolei Linowych. Powiedziała, że ich działanie jest w pełni legalne, gdyż na mocy rozporządzenia zostały zamknięte jedynie stoki narciarskie.

Według rozporządzenia kolejki wożące turystów mogą działać, o ile służą wyłącznie dla celów transportowych, a nie narciarskich. Sprawę skomentował również rzecznik rządu, Piotr Müller w swoim wpisie na Twitterze.

- Nie ma możliwości korzystania z wyciągów dla celów narciarskich; ograniczenia obejmują również obsługę stoków narciarskich oraz wypożyczanie sprzętu rekreacyjnego; wyciągi, czy kolejki linowe mogą być czynne, jeżeli służą wyłącznie dla celów transportowych, a nie narciarskich; nadal obowiązują ograniczenia, jeżeli chodzi o bazę noclegową - wyjaśniał rzecznik.

Jeden z Tweetów Piotra Müllera, wyjaśniający kwestię kolejek linowych

Chociaż kolejki mogą działać legalnie, również w nich w związku z trwającą pandemią obowiązują dodatkowe przepisy sanitarne, do których należy się zastosować przed skorzystaniem z usługi.

- Jeśli chodzi o Gubałówkę i Kasprowy Wierch w kolejkach obowiązkowe są maseczki, ponadto ograniczona jest przepustowość w wagonach do 50%. Bilety są sprzedawane online, jednak są również dostępne w kasach. Do kolejki wstęp mają jedynie turyści bez sprzętu narciarskiego - powiedziała w rozmowie z portalem Turysci.pl Małgorzata Gąsienica-Juskowy z PKL.

Dodaje, że zainteresowanie tymi kolejkami jest bardzo duże, zwłaszcza w weekendy. Popularność górskich szlaków widać również niestety po liczbie interwencji TOPR - ratownik zdradził nam, że mimo obostrzeń i panujących warunków, mają pełne ręce roboty.

Zgodnie z rozporządzeniem rządu ws. ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, do 17 stycznia zamknięte będą m.in. hotele, baseny, siłownie i dyskoteki. Restauracje w dalszym ciągu będą mogły serwować jedzenie tylko na wynos.

Ograniczona została także działalność galerii handlowych. Ze stoków narciarskich mogą korzystać tylko zawodnicy wykwalifikowani. Mimo to, w górach możemy spotkać tłumy, co widać między innymi na ostatnich zdjęciach znad Morskiego Oka.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Kasprowy Wierch, fot. Pixabay/ konradkaszuba

Źródło: Onet

Obserwuj nas w
autor
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy