Turysci.pl
granice premier morawiecki

Premier Polski nie powiedział całej prawdy o częściowym otwarciu granic. Wielu Polaków będzie wściekłych

2 Maja 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Granice Polski pozostają tymczasowo zamknięte. Premier Polski zapowiedział jednak częściowe poluzowanie restrykcji od 4 maja z myślą o pracownikach oraz uczniach transgranicznych, którzy będą mogli przekroczyć granicę bez odbycia kwarantanny. Jak s

Granice Polski od marca pozostają zamknięte. Każdy, kto wjedzie na teren naszego kraju ma obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny. Jest to ogromny problem dla pracowników oraz uczniów transgranicznych, którzy stracili możiwość wykonywania podstawowych czynności. Od 4 maja premier Mateusz Morawiecki zapowiedział poluzowanie restrykcji z myślą o tych dwóch grupach. Nie wspomniał jednak, że zapis nie będzie dotyczył wszystkich, na co zwróciło uwagę i opisało WTV.

Granice otwarte nie dla wszystkich

Premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku poinformował, że z obowiązku 14-dniowej kwarantanny mają być zwolnieni pracownicy i uczniowie transgraniczni powracający do kraju od naszych sąsiadów. Jest to duże ułatwienie dla osób pracujących lub uczących się w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej.

- Od dnia 4 maja [pracownicy i uczniowie transgraniczni - red.] będą mogli wrócić do pracy i nauki. Nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny. Po analizach epidemiologicznych i we współpracy z rządami wspomnianych krajów oraz po konsultacjach z samorządami podjęliśmy wspólnie tę ważną decyzję, na którą czekali pracownicy transgraniczni i ich rodziny. - czytamy we wpisie Mateusza Morawieckiego na Facebooku.

Wpis oczywiście zgadza się z projektem rozporządzenia Rady Ministrów. Jak zauważyło i opisało WTV, premier pomija jednak jeden ważny fakt, który może okazać się kluczowy dla wielu pracowników trangranicznych wykonujących zawody medyczne oraz pracujących w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej. Takie osoby wciąż będą objęte obowiązkiem izolacji po powrocie do Polski.

"Przepisu ust. 3 pkt 1 nie stosuje się do osób wykonujących zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 295 i 567) oraz osób wykonujących czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej w rozumieniu art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1507, 1622, 1690, 1818 i 2473). Osoby takie mają obowiązek odbycia, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkowej kwarantanny, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, trwającej 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy, wraz z osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi." - czytamy w projekcie rozporządzenia.

źródło: wtv.pl

źródło: wtv.pl

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >