Turysci.pl
góry tajemnicza śmierć

fot. pixabay.com/si_kor

Jedna z najbardziej tajemniczych tragedii w historii Tatr. Historia rodziny Kaszniców wywołuje dreszcze po dziś dzień

30 Maja 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Góry kryją niezliczoną ilość tajemnic. Do dzisiaj nie udało się rozwiązać niektórych z nich. Zagadką pozostaje, co zabiło dwóch dorosłych mężczyzn i chłopca, ale nie zabiło kobiety.

Góry kryją niejedną tajemnicę. Jedna z najbardziej zagadkowych i mrożących krew w żyłach wydarzyła się w Tatrach. Chociaż zdarzenie miało miejsce prawie 100 lat temu, do tej pory nie wiadomo, co tak naprawdę się stało.

Góry skrywają wielką tajemnicę

W sierpniu 1925 roku doszło do jednej z najbardziej tajemniczych tragedii w polskich Tatrach. Małżeństwo Kaszniców wybrało się na wyprawę w Tatry w towarzystwie doświadczonego przewodnika - Ryszarda Wasserbergera.

Podczas wędrówki przez Lodową Przełęcz (2372 m n.p.m.) pogoda nagle uległa zmianie - zerwała się wichura i zaczął padać ulewny deszcz. Największe problemy podczas wędrówki zaczął wykazywać pan Kasznica, a dziecko skarżyło się na problemy z oddychaniem.

Turyści doszli do Żabiego Stawu Jaworowego, gdzie ojciec usiadł na głazie, odmawiając dalszej wędrówki. Podobnie Wasserberger stwierdził, że nie ma siły dalej iść. Kasznicowa zaprowadziła dziecko i przewodnika za głaz, aby osłonić ich przed wiatrem. Poczęstowała ich również czekoladą i odrobiną koniaku, aby udzielić im jakiegokolwiek wsparcia.

Wróciła do męża, jednak odkryła, że był już martwy. Pobiegła z powrotem do syna, jednak okazało się, że zarówno on, jak i przewodnik również już nie żyli. Kobieta miała spędzić przy ciałach 37 godzin, zanim całkowicie otumaniona zeszła z gór i zawiadomiła ratowników.

Oficjalną przyczyną śmierci mężczyzn był obrzęk płuc. Nie wyjaśnia to jednak, dlaczego dotknął on wszystkich panów w jednej chwili, a kobieta wyszła z sytuacji cało i nie miała nawet żadnych niepokojących objawów chorobowych. Pierwsze podejrzenie padło na koniak, jednak sekcja zwłok wykazała, że byli oni w stanie agonalnym jeszcze przed wypiciem alkoholu. Do dziś nie wiadomo, co stało się na szlaku, turyści jednak powtarzają sobie do tej pory tę historię jako jedną z najbardziej mrocznych i zagadkowych w historii polskich Tatr. 

źródło: gs24.pl

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >