Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Gigantyczna lawina w okolicach Morskiego Oka. Zwały śniegu całkowicie zasypały popularny szlak
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 05.02.2023 14:30

Gigantyczna lawina w okolicach Morskiego Oka. Zwały śniegu całkowicie zasypały popularny szlak

Zaspy w Tatrach
facebook/Tatrzański Park Narodowy, autor: Bogusława Filar

W Tatrach zrobiło się skrajnie niebezpiecznie. Od wczoraj obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrzańskim Parku Narodowym. Krótko po zamknięciu całego obszaru Tatr Polskich na drogę do Morskiego Oka pomiędzy Włosienicą a schroniskiem, ze Żlebu Żandarmerii zeszła kolejna potężna lawina śnieżna. Leśnicy pokazali nagranie z terenu.

Leśniczy znad Morskiego Oka Grzegorz Bryniarski przekazał, iż w polskich górach panują obecnie bardzo trudne warunki pogodowe. Lawiny schodzą jedna po drugiej, a w połączeniu z niezwykle porywistym wiatrem wyłamują po drodze lasy i sieją spustoszenie.

Lawina śnieżna zasypała szlak w pobliżu Morskiego Oka

O poranku 4 lutego TOPR ogłosił czwarty stopień zagrożenia lawinowego, natomiast władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) zamknęły wszystkie szlaki dla turystyki pieszej i narciarskiej. Z uwagi na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu turystom odradzane są wszelkie wyjścia w góry. Nieczynne są też parkingi na Palenicy Białczańskiej i na Łysej Polanie. Nie działa także transport konny na szlaku, a kolej linowa i koleje krzesełkowe na Kasprowym Wierchu są nieczynne.

Mimo wydanych ostrzeżeń niektórzy wciąż bagatelizują zakaz i wypuszczają się na górskie wycieczki. Wystarczy jednak spojrzeć na zdjęcia oraz nagrania dokumentujące skutki zejścia weekendowej lawiny, aby wziąć sobie ostrzeżenie ratowników do serca.

Już wczoraj na popularny szlak do Morskiego Oka zeszły lawiny. Trzy z nich ruszyły z Marchwicznego Żlebu wprost na taflę jeziora. Dziś w mediach społecznościowych Tatrzański Park Narodowy zamieszczono najnowszy raport wraz z nagraniem autorstwa Grzegorza Bryniarskiego. Leśnik przybliżył internautom skutki gwałtownego ześlizgiwanie się ze stoku górskiego mas śniegu.

- Wczoraj albo dziś w nocy Żlebem Żandarmerii zeszła lawina gigantycznych rozmiarów. Las w tym rejonie właściwie przestał istnieć. Drzewostan jest wyłamany po Rybi Potok. Czoło lawiny ma wysokość około 8 do 10 metrów, a jej szerokość to około 100 do 150 metrów - ocenił Grzegorz Bryniarski, leśniczy z rejonu ochronnego Morskie Oko.

Już niedługo nad Tatrami zawiśnie słońce?

W niedzielę rano pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu wynosiła 180 centymetrów. Na szczycie odnotowano -14 stopni Celsjusza. W Zakopanem leży 82 cm śniegu.

Przewodnik tatrzański Tomasz Zając zauważa, że w najbliższych dniach nie ma co liczyć na poprawę warunków panujących w polskich Tatrach, aczkolwiek ze wstępnych prognoz pogody wynika, że już w poniedziałek w Tatrach nastanie wyczekiwana niewielka zmiana pogody i zrobi się słonecznie.

  1. "Najwyższy stopień zagrożenia". Cały obszar Tatr został zamknięty

  2. Pokazała, co się wyprawia na stoku pod Zakopanem. Nawet psy jeżdżą na nartach?

  3. Gdzie spędzić ferie w Polsce? 5 najpiękniejszych miejsc w zimowej odsłonie

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

źródło: TPN