Turysci.pl
Giewont popularnym szczytem w Tatrach

fot. pixabay/davorsky

Na Giewoncie pojawił się niespodziewany znak. Władze Zakopanego tłumaczą, o co chodzi

28 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Giewont każdego roku przyciąga tłumy turystów. Atrakcją, którą bez wątpienia przyciąga wczasowiczów, jest 15-metrowy krzyż, który powstał ponad 100 lat temu. W drugiej połowie stycznia na krzyżu pojawiła się Błękitna Tarcza.

Giewont od wielu pokoleń jest jednym z najchętniej zdobywanych szczytów w polskich Tatrach. Wśród turystów zdobył popularność głównie za sprawą krzyża, który został wybudowany w 1901 roku na pamiątkę narodzin Chrystusa. Niedawno na Giewoncie pojawił się niespodziewany znak, który może zaskoczyć wędrowców. Mowa tutaj o Błękitniej Tarczy, którą oznaczane są zabytki.

Błękitna Tarcza na Giewoncie

W zeszłym tygodniu na Giewoncie pojawił się znak, który mógł zaskoczyć wielu turystów. Na krzyżu zawisła Błękitna Tarcza, którą oznakowane są zabytki chronione prawem.

Jak wynika z wiadomości, które trafiły do mediów, decyzja o oznakowaniu była inicjatywną starosty tatrzańskiego. Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego złożył wniosek o przyznanie Błękitnej Tarczy, tak aby uświadomić turystom, że mają do czynienia z zabytkiem.

—Tabliczka ma uświadomić odwiedzającym to miejsce, że mają do czynienia z zabytkiem - powiedział Piotr Bąk, starosta tatrzański, na łamach onetu. 

Warto przypomnieć, że najpopularniejsza atrakcja polskich gór została zarejestrowana jako zabytek przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytów w Krakowie już w 2007 roku. Natomiast Błękitną Tarczą wyróżnia się zabytki nieruchome, które wpisane są już na do rejestru zabytków. Znak, który pojawił się na Giewoncie, ma wartość międzynarodową.

Dodatkowo Błękitna Tarcza, która pojawiła się na krzyżu, jest symbolem ochrony opisanym w Konwencji Haskiej z 1964 roku. Ma ona na celu chronić dobra kulturowe w razie konfliktu zbrojnego.

Portal podroze.onet.pl poinformował, że Błękitna Tarcza na Giewoncie może być pokłosiem po głośnych sprawach związanych z zawieszeniem bilbordu z wizerunkiem Andrzeja Dudy oraz flagi LGBT+.

Historia Krzyża na Giewoncie

Krzyż na Giewoncie powstał 19 sierpnia 1901 roku, ku pamięci narodzin Jezusa. Cała inicjatywna została zapoczątkowana przez zakopiańskiego proboszcza. W 1975 roku dzisiejszy zabytek przeszedł renowację. W 2000 roku zamieszczono na krzyżu witraż z wizerunkiem Chrystusa. Ostatni remont krzyża miał miejsce 1 lipca 2009 roku.

Bez wątpienia Giewont jest najpopularniejszą górą wśród polskich turystów. Sam krzyż, który mierzy 15 metrów, jest obiektem pielgrzymek tysięcy wiernych. Mimo wszystko nawet osoby niewierzące chętnie zdobywają szczyt i podziwiają zabytek, który jest niebywałą atrakcją polskich Tatr.

Niedawno pisaliśmy o zdjęciu, które zostało wykonane w Tatrach. Giewont wygląda na nich jak z bajki.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Onet

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >