W ciągu 100 lat Gdańsk może znaleźć się pod wodą. Opublikowali najnowsze badania
Gdańsk, Półwysep Helski oraz Żuławy mogą zostać zalane w ciągu 100 lat. Jak wynika z prognozy przygotowanej przez naukowców z PAN, zmiany klimatu prawdopodobnie doprowadzą do szybszego wzrostu poziomu morza oraz częstszych sztormów na Bałtyku.
Gdańsk może zatonąć w ciągu 100 lat
Zgodnie ze wstępnymi wynikami badań, nastąpi obniżanie się o około 1 milimetra na rok wybrzeża w rejonie Zatoki Gdańskiej i nawet 2 milimetrów na rok w rejonie Żuław. Może to doprowadzić w tym rejonie do przyspieszenia wzrostu względnego średniego poziomu morza. Wzrośnie ono o dodatkowe ok. 10-20 cm na stulecie.
Skutkiem takiego zjawiska będzie przede wszystkim zwiększenie zagrożeń związanych ze wzrostem poziomu morza. Będą one obejmować ponadto coraz większe obszary - narażone na zalanie będą m.in. historyczna część Gdańska, Żuławy czy Półwysep Helski.
Ponadto, na polskim wybrzeżu pojawiać się będą zjawiska ekstremalne i sztormy. Naukowcy ostrzegają, że w ciągu 80 lat zdarzenia, które dotąd występowały raz na wiek, zdarzać się będą co najmniej raz w roku. Jak podkreślają, w ciągu 30 lat w rejonie Europy centralnej i Bałtyku wezbrania sztormowe mogą być kilkakrotnie częstsze niż w przeszłości.
Interdyscyplinarny zespół badaczy, w którego skład wchodzi kilkunastu naukowców z uczelni i placówek badawczych, wskazuje na konieczność jest jak najszybszego opracowania strategii ochrony wybrzeża, a także przygotowanie wymagań dotyczących planowania i projektowania inwestycji infrastrukturalnych oraz wytycznych związanych z gospodarką przestrzenną.
Gdańsk, fot. Pixabay/ erwinbauer
Poziom morza wzrósł o ponad 20 centymetrów
Naukowcy wskazują, że globalny poziom morza podniósł się od XIX wieku o ponad 20 centymetrów. Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu z 2019 roku na temat oceanu i kriosfery dowodzi, że w latach 2006-2015 nastąpił bezprecedensowy wzrost tempa średniego poziomu morza w ostatnich stu latach - jest on 2,5 razywiększy niż w latach 1901-1990.
Według badań, wzrost poziomu morza przyspiesza od lat 60. XX wieku. Jest to spowodowane szybszym topnieniem lodowców i lądolodów, ale również - w mniejszym stopniu - rozszerzalnością cieplną wód oceanów, a także zmniejszeniem masy wody na powierzchni i w glebie kontynentów oraz w jeziorach. Doprowadziło to między innymi do przyspieszenia wzrostu poziomu morza w ciągu ostatniej dekady aż do 4,8 mm rocznie.
Według raportu, prognozy wzrostu poziomu morza są zależne od wielkości przyszłych emisji gazów cieplarnianych. Autorzy przewidują, że w 2100 roku tempo średniego światowego wzrostu poziomu morza osiągnie 15 mm na rok, a w XXII wieku przekroczy kilka centymetrów rocznie.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Źródło: Gazeta Wyborcza