Znaleźli butelkę w ścianie na dworcu. Jej zawartość przypomina o tragicznych wydarzeniach z Gdańska
Z tego artykułu dowiesz się:
-
O butelce skrywającej wiadomość
-
Jakie wydarzenia spowodowały pożar na dworcu
-
Jak wygląda wiadomość
Historia Gdańska jest złożona, z okresami panowania polskiego, pruskiego i niemieckiego oraz okresami autonomii lub samorządności jako wolnego państwa-miasta. Gdańsk we wczesnym okresie nowożytnym był miastem królewskim Polski. Uważano je za najbogatsze i największe w kraju.
W Gdańsku rozpoczęła się II Wojna Światowa, po której burzliwe losy miasta jeszcze się nie skończyły. W czasach PRL prężnie działająca stocznia imienia Lenina była miejscem, w którym rozegrały się jedne z najważniejszych wydarzeń w historii państwa.
W grudniu 1970 r. doszło do antyreżimowych demonstracji, które doprowadziły do upadku przywódcy PRL Władysława Gomułki. W Gdańsku i Gdyni wojsko oraz policja otworzyły ogień do demonstrantów, powodując śmierć kilkudziesięciu osób. Dziesięć lat później, w sierpniu 1980 r., Stocznia Gdańska była kolebką ruchu związkowego "Solidarność".
Gdańsk był miejscem tragicznych wydarzeń
Podczas demonstracji podpalono m.in. siedzibę Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku, jednak pożar wybuchł także na dworcu Gdańsk Główny. Według oficjalnych danych zginęło wtedy 45 osób.
Po pożarze głównej stacji kolejowej miasta trzeba było ją odbudować. W styczniu 1971 r. trwał remont, po którym znaleziono pamiątkę dopiero teraz, podczas gruntownej renowacji zabytkowego gmachu.
Murarze odnaleźli list, ukryty w butelce przez jednego z robotników, dokładnie 50 lat temu. To zaskakujące, że nikt wcześniej na niego nie natrafił. Prace, które są obecnie prowadzone na dworcu, odsłoniły najgłębsze warstwy budynku, a to właśnie między cegłami wmurowano skarb.
Fot. Butelka odnaleziona na Dworcu Głównym w Gdańsku/Polskie Koleje Państwowe S.A.
- Budynek został spalony w dniu 14 grudnia 1970 r. w czasie strajków przez Stocznię Gdańską. Remont przeprowadziła brygada z Gdańskie Przed. Robót Elewacyjnych. Gdańsk Styczeń 1971 roku - brzmi treść wiadomości.
Fot. Wiadomość z butelki/Polskie Koleje Państwowe S.A.
Pamiątka po minionych czasach
Strajki, o których mowa w liście, wybuchły po podniesieniu cen żywności. Robotnicy ze stoczni im. Lenina rozpoczęli protesty, po których ludzie wyszli na ulice Gdyni, Słupska i Szczecina.
Notatkę sporządzono ołówkiem na blankiecie telegramu pocztowego , który był wtedy bardzo popularny. Wiadomości nadawano na poczcie jeszcze przez wiele lat, jednak po upowszechnieniu się telefonów, telegraf stracił na znaczeniu.
Takie historie są ciekawostkami dla turystów, które sprawiają, że chcemy wracać w te same miejsca. Zatrzymując się na Dworcu Głównym w Gdańsku, można sobie przypomnieć o liście w butelce, który opowiedział o niezwykle ważnych wydarzeniach, które wpłynęły na losy miasta. O odkryciu opowiedział Maciej Małecki, którego można posłuchać w serwisie YouTube na kanale Grupa PKP.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
undefined
Źródło: RMF 24