Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Wyspa z ponad 150 km plaż jest w Europie. Idealny cel urlopowy po zakończeniu pandemii
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 13.01.2021 19:58

Wyspa z ponad 150 km plaż jest w Europie. Idealny cel urlopowy po zakończeniu pandemii

fuerteventura koniec pandemii
Fot. Wikimedia Klapi CC BY-SA 4.0 (zdjęcie ilustracyjne)

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co przykuwa uwagę w krajobrazie Fuerteventury

  • Dokąd szczególnie zabrać ze sobą aparat, by zrobić najpiękniejsze zdjęcia

  • Jakie są najpopularniejsze miejsca na wyspie

Fuerteventura to wyspa, na której każdy wczasowicz znajdzie coś dla siebie. Na podróże w tym kierunku decydują się zarówno miłośnicy piaszczystych plaż, jak i gór. Najbardziej charakterystycznymi elementami tutejszego krajobrazu są wybrzeża oraz wydmy. Łącznie znajduje się tu ponad 150 kilometrów plaż. Jednak turyści mogą znaleźć w tym obszarze także malownicze oazy i kurorty, w których życie tętni od rana do nocy.

Fuerteventura jest najstarszą wyspą w całym archipelagu i często bywa określana jako perła Wysp Kanaryjskich. Niezwykła rzeźba terenu to efekt ciepłych wiatrów, które kształtowały Fuerteventurę przez miliony lat. Fanom windsurfingu i plażowania prawdopodobnie ni trzeba jej przestawiać. Dla wielu z nich to mekka turystyki.

Fuerteventura to królestwo plaż i popularnych kurortów

Fuerteventura słynie z okolicy Corralejo – dawnej wioski rybackiej, która zmieniła się w jeden z najbardziej znanych kurortów wypoczynkowych. Tutejszy port przez cały dzień tętni życiem. Charakterystycznym elementem tego regionu są imponujące wydmy, które przypominają wręcz afrykańską pustynię.

Nadmorskie piaski, które przywiał wiatr znad Sahary, tworzą tu obszar liczący niemal 27 kilometrów kwadratowych. Tak prezentuje się wschodnie wybrzeże Fuerteventury. Warto pamiętać, że wydmy są pod ochroną od 1982 roku i wchodzą w skład parku narodowego – Parque Natural de Las Dunas Corralejo.

To właśnie w Corralejo znajdziemy jedne z najpiękniejszych plaż na całej wyspie. Wśród tych, które cieszą się największą popularnością, warto wymienić Playa de Bajo Negro, Playa de los Matos czy Playita del Poris. Układają się w wielokilometrowy piaszczysty pas. Z miejscowego portu można też podróżować na wyspę Lobos.

Lobos to natomiast idealne miejsce na jednodniową wycieczkę, podczas której wczasowicze mogą nacieszyć oczy dziewiczymi widokami. Rejs z portu w Corralejo trwa jedynie 15 minut. To przede wszystkim raj dla miłośników dzikiej przyrody, którzy mogą znaleźć aż 130 gatunków roślin oraz mnóstwo ptaków. Na wyspie utworzono rezerwat, który także objęto ochroną.

Spacer wokół wyspy zajmuje około 2-3 godzin. Podczas wycieczki turyści mają okazję zobaczyć opuszczoną osadę El Puertito, latarnię morską Faro de Lobos oraz małe wulkany Los Hornitos. Pozostały czas można spożytkować na dojście do najwyższego wzniesienia wyspy – Caldera de la Montana, z którego widać panoramę oraz sąsiednią Fuerteventurę.

Fuerteventura: najpiękniejsze miasto i górskie tereny

Fuerteventura może pochwalić się przepięknym miastem, jakim jest Beatancuria. Dzięki wielu zabytkom stara część miejscowości znalazła się na hiszpańskiej liście dziedzictwa kulturowego. Turyści w samym centrum Beatancurii mogą znaleźć kościół św. Marii (Iglesia de Santa Maria) – prawdopodobnie najpiękniejszą budowlą sakralną na całej wyspie. Kolejną interesującą atrakcją jest XVI-wieczny dworek Casa Santa Maria.

Spacerując po północnej części miasta, można trafić też na ruiny klasztoru franciszkanów z XV wieku, które znajdują się na obrzeżach. Zgodnie z legendami klasztor powstał na Diabelskiej Skale, do której przykuty był szatan. Diabeł miał być zmuszany do noszenia kamieni.

Obiektem wyróżniającym się na tle pustynnego krajobrazu jest Park Oasis – połączenie ogrodu zoologicznego i botanicznego. Na obszarze parku znajduje się około dwóch tysięcy zwierząt oraz blisko siedmiu tysięcy gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Tutaj też wczasowicze znajdą jedną z największych w całej Europie hodowli wielbłądów.

Jednym z najważniejszych stanowski archeologicznych na Wyspach Kanaryjskich jest święta góra Montana Tindaya, która mierzy około 400 metrów. Warto jednak pamiętać, że by wejść na szczyt, wczasowicze muszą otrzymać pozwolenie z Urzędu Ochrony Środowiska w Puerto del Rosario. Mnóstwo turystów czeka już na koniec pandemii, by móc wypoczywać w tym regionie.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o niesamowitej prywatnej wyspie, którą niedawno kupił milioner. Co ciekawe, nabywca jeszcze nigdy jej nie odwiedził. Zwiedził region za pośrednictwem internetowego połączenia wideo. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Radio Zet