Turysci.pl > Europa > “Europejskie Malediwy” hitem jesieni wśród Polaków. Na miejscu wydasz grosze
Marta Lewkowicz-Popławska
Marta Lewkowicz-Popławska 16.09.2023 08:44

“Europejskie Malediwy” hitem jesieni wśród Polaków. Na miejscu wydasz grosze

Albania
fot. Canva

Jesień wcale nie musi być szara, deszczowa i depresyjna. Póki co pogoda w kraju nas rozpieszcza, ale perspektywa przedłużonego weekendu na ciepłej plaży kusi wyjątkowo. Szczególnie jeśli jest tam tanio i do tego względnie blisko. Gdzie możemy zaplanować taki jesienny urlop? Na „europejskich Malediwach”. 

Znajdziemy je w kraju położonym pomiędzy Grecją a Czarnogórą na Półwyspie Bałkańskim, który zamieszkuje ponad trzy miliony mieszkańców. 

Albania jest wciąż mało znana

Rajskie plaże, nowoczesne hotele i widoki niczym na Malediwach - tym polskich turystów kusi Albania. Ta nadal nieodkryta perła Bałkanów to idealny pomysł na niedrogie wakacje po sezonie. 

Wypoczynek w Albanii jest znacznie tańszy niż w przypadku Włoch, Grecji, a nawet Chorwacji. Średnie temperatury przekraczające 20 stopni zaczynają się w tym kraju w czerwcu, a kończą dopiero pod koniec listopada. Jest więc wystarczająco ciepło, żeby spędzić nieco czasu na plaży. 

Jesień to doskonały czas na zwiedzanie

Jesień to także doskonały moment na zwiedzanie licznych tam zabytków, bez wylewania siódmych potów w trakcie największych upałów. W stolicy kraju Tiranie znajduje się XVIII-wieczny meczet oraz wiele muzeów i galerii sztuki. Popularnym kurortem jest Saranda nad Morzem Jońskim. Miejsce słynie z pięknych, piaszczystych plaż oraz urokliwych barów i restauracji. 

W Albanii znajdziemy pozostałości po rządach Iliryjskich, ale też Wenecjan i Arabów. W północnej części kraju, niedaleko granicy z Czarnogórą, warto wybrać się do miasta Shkodra. Najokazalsze zabytki, czyli zamek i "Ołowiany Meczet" znajdują się ok. 4 kilometry od centrum miasta. Reszta interesujących budowli to ścisłe centrum i zasięg krótkiego spaceru. Warto zwiedzić także Kruję –  dawną stolicę Albanii. 

Kraj szczyci się dobrą kuchnią. Można tam odkryć ciekawe połączenia smaków ukryte we włosko-grecko-tureckich potrawach.

Do Tirany latają tanie linie

Do stolicy Albanii dolecimy tanimi liniami. Podróż z Lotniska Chopina, na ostatni moment, bo już w przyszłym tygodniu, Wizz Air proponuje za niecałe 700 zł w obie strony. Lot trwa 2 godziny i 15 minut. 

Jeżeli zarezerwujemy naszą podróż z większym wyprzedzeniem, na przykład na początek listopada, cena spadnie do niecałych 300 zł za osobę.