Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Europejski kraj niebawem zmieni nazwę? Polacy rzadko tam zaglądają
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 24.01.2024 17:35

Europejski kraj niebawem zmieni nazwę? Polacy rzadko tam zaglądają

Ulica miasta
Fot. shutterstock_James Clarke

Kiedyś była niezależnym księstwem, a obecnie jest integralną częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Wielu turystom kojarzy się z ogromną ilością zamków i twierdz. Niewykluczone, że słynna Walia zmieni swoją nazwę. Petycją w sprawie zajmuje się tamtejszy parlament.

Mieszkańcy mają mieszane odczucia i nie każdy jest chętnych do zmiany. Okazuje się, że to nie pierwszy znany Polakom kraj, który wpadł na taki pomysł. 

Turyści często tam zaglądają. Walia skrywa mnóstwo niezwykłych zabytków

Walia leży nad Morzem Irlandzkim w południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii. To prawdziwy raj dla miłośników zabytków. Na terenie państwa znajduje się bowiem ok. 500 pozostałości po zamkach i twierdzach. Walia, mimo że jest ściśle związana z Wielką Brytanią, zachowała kulturową odrębność i znaczna część mieszkańców posługuje się tam językiem walijskim niż angielskim.

Oprócz historycznych obiektów kraj ma do zaoferowania znacznie więcej. Turyści mogą udać się na lokalne plaże, choć ze względu na mało sprzyjającą pogodą, raczej rzadko spędzają tam czas. Walia to także zapierające dech w piersiach krajobrazy i niezwykła przyroda. Będąc tam, warto zobaczyć np. Pembrokeshire Coast National Park. 

Czy to możliwe? Walia może zmienić swoją nazwę. Jest petycja

Ponad 10 tys. podpisów udało się zebrać pod petycją dotyczącą zmiany nazwy kraju, a zatem Senedd, czyli walijski parlament może rozpatrzyć sprawę. Jak miałaby się nazywać Walia? Pomysłodawcy chcą, by nazwę zastąpiono walijską Cymru.

“Walia to nazwa narzucona Cymru i zasadniczo wcale nie jest walijskim słowem. Świat wie o Walii ze względu na jej powiązania z Anglią od 1282 r. Mało kto słyszał o Cymru lub zdaje sobie sprawę, że mamy swój własny, unikalny język i kulturę, która całkowicie różni się od innych krajów w Wielkiej Brytanii” - czytamy w uzasadnieniu petycji. Pomysł nie każdemu się spodobał. Sprzeciw wyrażają tamtejsi konserwatyści z liderem Andrew Daviesem na czele. 

Podobnie zrobiły już Turcja i Holandia

Uwielbiane przez wielu Polaków kierunki takie jak Turcja czy Holandia także postanowiły zmienić nazwę. Mało kto wie, że w 2021 roku władze Turcji ogłosiły zmianę nazwy kraju z Turkey na Turkiye. Ta pierwsza w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza indyk. Decyzja nie była zatem trudna do podjęcia. Jeszcze wcześniej, bo w 2020 roku podobnie postąpiła Holandia, zmieniając nazwę na Niderlandy. 

 

Źródło: uk.sports.yahoo.com