Turysci.pl
europa zakaz podrózowania

Fot. pixabay.com/ khoinguyenfoto

Czy będzie zakaz podróży w UE? Pierwszy kraj już się zdecydował

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Europa od roku mierzy się z trwająca pandemią koronawirusa. Na kontrowersyjny pomysł wpadła Belgia, która chce całkowicie zakazać podróży po kontynencie. Takie rozwiązanie wprowadzili już u siebie - mieszkańcy nie mogą opuszczać kraju z powo

Europa zmaga się ze skutkami pandemii koronawirusa, która daje się we znaki od roku. W szczególny sposób dotknęła turystykę, która jest ograniczana rządowymi restrykcjami. O krok dalej zdecydowała się pójść Belgia, która chce całkowitego zakazu podróży turystycznych.

Zakaz podróży po Europie? Belgia się zdecydowała

Premier Belgii Alexander De Croo poinformował, że od 25 stycznia aż do marca obywatele tego kraju nie będą mogli wyjeżdżać za granicę w celach rekreacyjnych. Możliwe będą jedynie służbowe oraz spowodowane ważną sprawą rodzinną. 

Szef belgijskiego rządu takie samo rozwiązanie zaproponował rządom pozostałych państw w Unii Europejskiej. „Kiedy ludzie podróżują, wirus podróżuje z nimi" - powiedział. 

Belgia zdecydowała się na wdrożenie zakazu zagranicznych wyjazdów turystycznych ze względu na rosnącą liczbą zakażeń w państwie. Od początku pandemii zachorowało tam ponad 690 tys. osób, a prawie 21 tys. zmarło. Dobowa liczba zakażeń utrzymuje się cały czas na podobnym poziomie od listopada. 

Na decyzję wpłynęły również doniesienia o nowych wariantach koronawirusa, które pojawiają się w kolejnych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym od 25 stycznia do marca osoby przybywające tam z Wielkiej Brytanii czy RPA będą musiały poddać się obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie. 

Decyzja belgijskiego rządu przypadła na moment, gdy kraje UE niemal jednogłośnie stwierdziły, że granice państw Unii powinny pozostać otwarte, aby zachować ciągłość handlu czy przepływu pracowników. Spowodowała zatem olbrzymie kontrowersje wśród państw członkowskich.

Bruksela, Belgia, fot. Pixabay/ dimitrisvetsikas1969

Wirtualne posiedzenie przywódców krajów członkowskich UE odbyło się w czwartek. Wówczas premier Belgii rekomendował innym premierom państw członkowskich, aby również odwodzili swoich obywateli od wyjazdów w celach turystycznych.

De Croo twierdzi, że Europejczycy powinni ograniczyć podróże jednie do tych naprawdę niezbędnych. Dodaje, że w innym wypadku cała Europa będzie musiała wprowadzić dużo bardziej surowe ograniczenia spowodowanych jeszcze większą liczbą zakażeń.

Na całkowitą izolację zdecydowała się Ibiza, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule. Osoby przebywające na wyspie nie mogą jej opuścić ani nikt nowy nie może tam wjechać ze względu na drastyczny wzrost liczby zakażeń koronawirusem.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Radio Zet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >

Europa

Lewandowscy na wakacjach w ekskluzywnym hotelu

Czytaj więcej >

Europa

Matka podróżowała klasą biznes, a dzieci wysłała do klasy ekonomiczne

Czytaj więcej >