Turysci.pl
Egipt i jeden ze skarbów piramidy Cheopsa

Fot. youtube.com University of Aberdeen/ screen

Przypadkiem odkryła tajemnicę sprzed 5000 lat. Był w piramidzie, zabytek nie przestaje zaskakiwać

19 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Egipt skrywa jeszcze wiele tajemnic, które czekają na odkrycie. Przedmioty wywiezione z tego kraju wzbogaciły zbiory muzeów w różnych krajach, lecz część z nich zaginęła po drodze. Właśnie odnaleziono jeden z ważnych przedmiotó

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakiego odkrycia dokonano w Aberdeen

  • czym są relikwie Dixona

  • ciekawostek na temat piramidy Cheopsa

Skarby Egiptu były zabierane przez odkrywców do Europejskich państw, zwłaszcza do Wielkiej Brytanii, która była zwierzchnikiem dawnego kraju faraonów. Najbardziej znanym badaczem był Howard Carter, który wszedł do grobowca Tutanchamona i pokazał światu jego bogate wyposażenie.

Egipt stracił wiele skarbów, które teraz możemy podziwiać w Europie

Zanim archeologom udało się wejść do piramid w Gizie, wszelkie kosztowności zostawione tam dla zmarłych, zostały rozkradzione. Gdy Waynman Dixon znalazł wejście do piramidy Cheopsa w 1872 r., niewiele mógł w niej zobaczyć. Znalazł jednak trzy przedmioty, które były ostatnimi elementami wyposażenia.

Do tzw. relikwii Dixona zalicza się małą kuleczkę z dolerytu, miedziany haczyk oraz fragment drewna cedrowego. Ten ostatni zaginął lata temu i nikt nie potrafił wskazać, gdzie może być. Dwa pierwsze można zobaczyć w British Museum.

Odkrycia dokonała pracownica Uniwersytetu w Aberdeen, która przeglądała przedmioty z kolekcji azjatyckiej. 16 grudnia trafiła na puszkę po cygarach, w której zostały zamknięte kawałki drewna. Wywiad z nią można zobaczyć na kanale University of Aberdeen w serwisie YouTube.

Po dokładnej analizie znaleziska okazało się, że pochodzi z okresu gdzieś między 3341 a 3094 rokiem p.n.e. To potwierdza hipotezę naukowców, którzy byli zdania, że przedmioty znalezione przez Dixona zostały tam zostawione przez budowniczych piramidy, a nie wcześniejszych odkrywców.

Niezbyt imponujący przedmiot czekał 70 lat na ponowne odkrycie. Kawałki drewna nie mają wartości materialnej, za to ich wartość historyczna jest ogromna. Abeer Eladany jest szczęśliwa, że rozwiązała zagadkę zaginięcia drewna.

Fot. Maja Lachowicz

Piramida Cheopsa jest niezwykłym zabytkiem

Piramida Cheopsa jest największą i najstarszą spośród wielkich piramid w Gizie. Egiptolodzy są zdania, że była budowana przez 20 lat ok. 2560 lat p.n.e. Jako jedyna z grona 7 starożytnych cudów świata przetrwała niemal nienaruszona do naszych czasów.

Starożytni budowniczowie włożyli wiele wysiłku, by ich dzieło było wyjątkowe. Teren pod piramidą został wyrównany, a różnica poziomów jest nie większa niż 2 cm. Boki grobowca o kwadratowej podstawie zostały skierowane dokładnie na cztery strony świata z dokładnością do 4 minut kątowych.

Fot. Maja Lachowicz

Kamienne bloki ważące od 2,5 do 15 ton zostały dokładnie przycięte i dopasowane, by tworzyć spójną całość. Dzięki temu cała konstrukcja przetrwała tysiące lat i nic nie wskazuje na to, by miała się zawalić.

Dziś zespół piramid w Gizie wraz ze Sfinksem stanowią jedną z największych atrakcji Egiptu. Turyści przyjeżdżają w to miejsce, by podziwiać niezwykłą panoramę oraz wejść do środka piramidy Cheopsa. W tym roku podjęto decyzję o zakazie wykorzystywania wielbłądów, jako atrakcji turystycznej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: YouTube

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >