Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Dlaczego fotele we wszystkich samolotach mają ten sam kolor? Powód jest inny, niż wam się wydaje
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 04.02.2024 15:02

Dlaczego fotele we wszystkich samolotach mają ten sam kolor? Powód jest inny, niż wam się wydaje

Wnętrze samolotu
Alex Desanshe-shutterstock.jpg

Ten, kto nie lata często samolotem, być może tego nie zauważył. Jednak większość podróżników z pewnością zwróciła uwagę, że fotele w samolotach zazwyczaj są niebieskie. Okazuje się, że nie chodzi o wygląd, ale o coś zupełnie innego.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego fotele w samolotach zawsze są w podobnym kolorze? Zazwyczaj są one w odcieniach niebieskiego. Jest pewien powód.
 

Niebieskie siedzenia

Niebieski kolor siedzeń występuje nie tylko w samolotach, ale również w pociągach. Na przykład, wagony PKP Intercity mają często siedzenia o tym kolorze. Wiele podróżników zauważyło, że fotele w samolotach mają podobny wygląd, choć mogą się nieco różnić kształtem i komfortem. Jednak łączy je jedna rzecz - kolor.

Większość znanych i cenionych linii lotniczych na świecie stosuje niebieskie siedzenia w swoich samolotach. Należą do nich takie linie jak Ryanair, Easyjet, British Airways czy też PLL LOT.

Dlaczego siedzenia w samolotach mają kolor niebieski?

Trend na kolor niebieski w siedzeniach samolotów wynika z chęci wywołania konkretnych skutków psychologicznych. Eksperci, którzy wypowiadali się na ten temat na łamach portali takich jak “The Sun” przekonują, że odcienie błękitu wywołują uczucie spokoju.

Jest to szczególnie istotne w sytuacjach stresujących związanych z lataniem. “Kolory mogą również wpływać na postrzeganie przez człowieka wilgotności, temperatury i aromatu” - powiedziała dla travelandleisure.com Virginia Tripp, projektantka w Teague, która współpracowała z Boeingiem.

Psychologia kolorów

Tak, niebieski kolor jest uznawany za relaksujący i kojarzony z poczuciem bezpieczeństwa. Badania naukowe również potwierdzają, że ten kolor może spowolnić tętno i oddech. Dlatego unika się kolorów ognistych i pobudzających w miejscach takich jak samoloty. Na przykład czerwień może tylko zwiększać stres już wystarczająco pobudzonych pasażerów.

Linie lotnicze, które wybierają niebieskie fotele, stosują się do ogólnych zasad, które są zalecane i konserwatywne. Wybór tego koloru jest także ważnym gestem względem osób, które stresują się lataniem. Oprócz aspektu uspokajającego, eksperci zauważają, że ciemne odcienie niebieskiego pozwalają samolotowi lepiej pochłaniać światło, co sprawia, że wrażenia wizualne są stabilniejsze.

Źródło: podroze.wprost.pl