Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Dla prawdziwych poszukiwaczy złota. To miasto znajduje się w Polsce
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 02.03.2024 19:23

Dla prawdziwych poszukiwaczy złota. To miasto znajduje się w Polsce

Rynek miasta
Fot. Canva

Miasto uznawane za jedno z najstarszych w kraju, a wielu Polaków nigdy tam nie było. Zabytków do zwiedzania jest całe mnóstwo, m.in. stara kopalnia. Niegdyś było niezwykle bogate, co potwierdzają liczne zdobienia na budynkach. Warto się tam udać, chociażby dla samej historii.

Złotoryja zwane też złotym miastem i złotym grodem słynie przede wszystkim ze… złota, które do dziś można tam wykopać lub wypłukać z rzecznego piasku.

Złotoryja na Dolnym Śląsku

Złotoryja to miasto w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Leży na Pogórzu Kaczawskim, w dolinie Kaczawy i na wzgórzach, gdzie rzeka Kaczawa wypływa na Równinę Chojnowską. W ubiegłym roku według danych GUS, miasto liczyło 14 337 mieszkańców.

Czytaj więcej:  Seniorzy dostaną aż trzy emerytury. Wszystko przez Wielkanoc

Najbliżej do miasta mają mieszkańcy Legnicy, bo zaledwie 22 min drogi samochodem. Z Jeleniej Góry dojedziemy tam w niespełna 48 min, a z Wrocławia w ok. 1 godzinę i 6 minut. To świetne miejsce, które warto zobaczyć po drodze, przy okazji wracając z urlopu w niedaleko położonego Świeradowa-Zdroju, Szklarskiej Poręby czy Karpacza. 

Historia “złotego miasta”

Jak sama nazwa miasta wskazuje, dzieje Złotoryi były nieodłącznie związane z wydobywaniem najcenniejszego metalu szlachetnego, czyli złota. Ciekawostką jest, że w dawnych czasach miasto było nazywane Aurum, Goldbergiem, Złotą Górą, a po II wojnie oficjalnie Złotoryją. W średniowieczu oprócz złota wydobywano tam również bazalt, a w okolicznych miejscowościach (do połowy XX wieku) także miedź. Królował też przemysł włókienniczy i papierniczy.

Początki miasta sięgają 1211 roku. Wtedy to książę Henryk I Brodaty nadał Złotoryi prawa miejskie. Mówi się, że to najstarsze miasto w całym kraju, w końcu liczy już 813 lat. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę daty nadania praw, to najwcześniej wzmianki o historycznych miejscowościach dotyczą Kalisza. 

Atrakcje dla turystów w Złotoryi. Co warto zwiedzić?

W pierwszej kolejności warto udać się do kopalni złota Aurelia, która zlokalizowana jest o ok. 1 km od Rynku. To prawdziwa perełka dla miłośników historii. Obiekt jest niewielki i na zwiedzanie wraz z przewodnikiem wystarczy poświęcić 30 minut. Istotną informacją jest to, że kopalnia czynna jest wyłącznie od maja do końca września. Będąc w Złotoryi, nie wolno oczywiście pominąć samego Rynku. To właśnie tam zgromadzone są przepiękne zabudowania, które jedynie potwierdzają, że niegdyś było to bardzo bogate miasto.

Na listę miejsc do zwiedzenia warto też wpisać: Muzeum Złota, Karczmę Górniczą Skansen Górniczo-Hutniczy, Basztę Kowalską, Zamek Grodziec, Krucze Skały, zalew złotoryjski, wiszące tory, Wilczą Górę, Muzeum Armii Radzieckiej.