Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Darmowy bagaż we wszystkich samolotach? Wizz Air nie ma najmniejszych wątpliwości
Natalia Księżak
Natalia Księżak 02.10.2023 15:54

Darmowy bagaż we wszystkich samolotach? Wizz Air nie ma najmniejszych wątpliwości

darmowy bagaz samolot
fot. Shutterstock/anek.soowannaphoom

Tanie linie lotnicze pobierały do tej pory od pasażerów opłaty za większy bagaż podręczny. Po uchwale Parlamentu Europejskiego nie będzie to już jednak takie proste. Unia Europejska ma plan na darmowy bagaż obowiązujący w każdym samolocie. Wizz Air nie ma jednak w tej sprawie najmniejszych wątpliwości.

-  Prawo europejskie przewiduje, że linie lotnicze mogą same decydować o swoich strategiach handlowych - tłumaczy nam  Yvonne Moynihan,  członkini zarzadu Wizz Aira ds. korporacyjnych oraz ESG. Co dalej ze zmianami w UE?

Takie same walizki w Ryanair i Wizz Air? UE ma plany

Większość linii lotniczych wprowadza swoje własne regulaminy oraz wymiary bagażu. Pasażerom, którzy często podróżują, coraz ciężej jest się w tym wszystkim odnaleźć. Chociaż walizki najpopularniejszych tanich linii lotniczych, jak Wizz Air i Ryanair, różnią się między sobą zaledwie kilkoma centymetrami, to wprowadzają zamieszanie wśród podróżujących na lotniskach.

Sytuacji postanowili przyjrzeć się europosłowie. Nowo powstały projekt uchwały miałaby ujednolicić wymiary walizek zabieranych na pokład w całej Unii Europejskiej. Komisja UE żąda także respektowania uchwały z 2014 roku…

Darmowy bagaż we wszystkich samolotach w UE

 Komisja Europejska wzywa do pełnego wdrożenia wyroku Trybunału Sprawiedliwości (TSUE), zgodnie z którym linie lotnicze nie powinny pobierać opłat za bagaż podręczny , który spełnia „rozsądne wymagania pod względem wagi i wymiarów”.

Idąc w tym kierunku, Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego jednomyślnie zatwierdziła uchwałę wzywającą do ujednolicenia wymogów dotyczących rozmiaru i wagi bagażu podręcznego we wszystkich liniach lotniczych działających w UE.

Ma to na celu ochronę praw pasażerów i wyeliminowanie nadużyć stosowanych przez linie lotnicze, które pobierają od pasażerów opłaty lub nakładają kary za bagaż podręczny .

Wizz Air nie ma wątpliwości. "To operacyjnie niemożliwe!"

-Linie lotnicze mają swobodę handlową w zakresie ustalania cen, wagi lub wymiarów bagażu podręcznego. Jest on bezpłatny, ale jego rozmiar ustala osobno każda linia. To ważne, ponieważ wszystkie samoloty różnią się od siebie - tłumaczy nam  Yvonne Moynihan,  członkini zarzadu Wizz Aira ds. korporacyjnych oraz ESG.

-Wyobraźmy sobie 239 walizek na pokładzie i próbę zarządzania nimi. To operacyjnie niemożliwe! Ilość bagaży musi być ograniczona i regulowana. Uważam, że dotychczasowe rozwiązanie odpowiada zarówno klientom, jak i liniom - dodaje Moynihan.

Rezolucja, która została zatwierdzona jednomyślnie, zostanie poddana pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w październiku przyszłego roku.

Wielka rewolucja od Wizz Aira? Przewoźnik jasno o "lotniczym Netflixie"
wizz multipass
Abonament na loty od Wizz Air wywołał spore zamieszanie wśród turystów z Polski. Po trzech miesiącach linia lotnicza ujawnia pierwsze dane dotyczące projektu. Jeśli zastanawialiście się nad "lotniczym Netflixem" to warto się jednak pospieszyć z jego zakupem. Choć pionierski program przyniósł "satysfakcjonujące rezultaty" to przewoźnik podaje konkretną datę, do której korzystać będzie można z Wizz MultiPass.- Bardzo ciekawe są pierwsze wnioski dotyczące, tego kto w Polsce najczęściej korzysta z tej usługi oraz gdzie podróżuje - mówi nam na spotkaniu w Budapeszcie dyrektor ds. przychodów Janos Pal. Interesujące są również najczęściej wybierane przez Polaków kierunki…
Czytaj dalej
Nadają bagaż, wsiadają do samolotu, ale nie są zwykłymi pasażerami LOT-u. Ludzie nie mają o tym pojęcia
PLL LOT
Wyjazdy na wakacje, krótkie city breaki, czy wyjazdy służbowe. Wszystko to dla wielu osób jest już codziennością. W wiele takich podróży udajemy się samolotami. Osoby latające na pokładzie PLL LOT nie mają pojęcia, że oprócz zwykłych turystów i przedsiębiorców są tam jeszcze nietypowi pasażerowie.Polskie Lini Lotnicze LOT od lat rozwijają swoją siatkę połączeń. Jednymi ze sztandarowych tras narodowego przewoźnika są te do USA. Jak się okazuje, to właśnie na ich pokładzie można spotkać nietypowych pasażerów i nawet o tym nie wiedzieć.
Czytaj dalej