Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Darmowa zmiana miejsca w samolocie? Zdradzamy sekret, jak to zrobić
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 27.05.2024 12:52

Darmowa zmiana miejsca w samolocie? Zdradzamy sekret, jak to zrobić

samolot
fot. Matej Kastelic/ Shutterstock

Rezerwując bilet lotniczy, zwłaszcza w tanich liniach, przewoźnik oferuje nam wykupienie miejsca w samolocie. Czy naprawdę to jest potrzebne, by cieszyć się upragnionym siedzeniem? Podpowiadamy, co zrobić, by zaoszczędzić.

Wykupienie miejsca w samolocie

Podróżując na pokładzie Wizz Aira czy Ryanaira, często wiele osób zastanawia się, czy wykupić miejsca w samolocie. To dobra opcja dla tych, którzy podróżują w parze bądź większej liczbie osób. Wówczas gwarancja miejsca jest dobrym rozwiązaniem, gdyż faktycznie dzięki temu będziemy siedzieć nie tylko ta, gdzie chcemy, ale i w odpowiednim towarzystwie. 

Korzystając z tego rozwiązania, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Zazwyczaj miejsce kosztuje od ok. 6 do nawet 20 euro za osobę. A co w przypadku, gdy podróżujemy solo? 

Samotna podróż samolotem

Ci, którzy podróżują solo tanimi liniami, również mogą wykupić miejsce w samolocie. Zwykle stawiają wtedy na siedzenie przy oknie bądź od strony korytarza, gdzie jest więcej przestrzeni dla nóg. 

W większości przypadków jednak samotni podróżni nie decydują się na dodatkowy wydatek w postaci wykupionego miejsca. Wówczas skazani są na losowo przydzielony fotel, przydzielony automatycznie podczas odprawy kilka godzin przed lotem. 

Darmowa zamiana miejsca w samolocie

Jako że wykupione miejsca mają pierwszeństwo, zazwyczaj osobom, które nie zdecydowały się na dodatkowy koszt, pozostają siedzenia w środku, między oknem a korytarzem. Jeśli podróżujecie dużo, to doskonale wiecie, że nie jest to wymarzone miejsce do lotu. Często wówczas rodziny się w głowie pytanie, czy możemy zmienić miejsce? 

Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli w samolocie jest dużo wolnych miejsc, można zapytać załogi pokładowej o możliwość zamiany. Zazwyczaj nie mają z tym problemu i możemy się przenieść. Gorzej, gdy samolot jest pełny, wówczas pozostaje nam jedynie losowy przydział miejsca. 

Czytaj więcej: To była miłość od pierwszego wejrzenia. Polacy w mig zakochali się w tej wyspie