Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Czy można używać telefonu na pokładzie? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż myślisz
Ewa  Falak
Ewa Falak 27.05.2024 19:13

Czy można używać telefonu na pokładzie? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż myślisz

telefon w samolocie
fot. Benoit Daoust/Shutterstock

Przed każdym lotem załoga pokładowa przypomina i apeluje do pasażerów na temat włączenia trybu samolotowego w telefonie. Wiele osób zastanawia się jednak, po co jest takie rozwiązanie. Jak się okazuje, są sytuacje, kiedy na pokładzie jest nawet internet. 

Czy można korzystać w samolocie z telefonu?

Korzystanie w samolocie z telefonu nie jest zabronione pod jednym warunkiem-włączenia trybu samolotowego. Bez możliwości dzwonienia czy korzystania z danych komórkowych można bez problemu oglądać pobrane wcześniej filmy i seriale, słuchać muzyki, przeglądać galerię zdjęć czy grać w gry.

Smartfony mogą być włączone w trakcie startu i lądowania, jednak transmisję ich danych muszą być ograniczone. Jest jednak sposób, by móc nadal cieszyć się kontaktem z bliskimi np. poprzez komunikator Whatsapp czy Messenger. 

Internet na pokładzie samolotu

W “droższych” liniach lotniczych, jak i na dłuższych trasach, czesto za darmo lub za małą opłatą dla pasażerów jest dostępny internet. Jeśli ktoś spodziewa się możliwości oglądania YouTube czy pracy zdalnej - mamy złe wieści, udostępniane dane komórkowe pozwolą jedynie na przesyłanie wiadomości poprzez komunikator tj. Viber, Whatsapp czy Messenger. 

Niemniej, jest to możliwe. Przed lotem warto sprawdzić, czy linia lotnicza ma w swojej ofercie takie usługi. Warto też zapytać załogę pokładową. Czasami można się mile zaskoczyć. 

Dlaczego w samolocie nie można korzystać z danych komórkowych?

Jeszcze kilka lat temu na czas startu i lądowania należało wyłączyć telefony. Dopiero po osiągnięciu przez maszynę wysokości ok. 10 tys. metrów, można było włączyć swoje urządzenia. 

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego zakazała korzystania z danych komórkowych, wykonywania połączeń czy Bluetooth ze względu na możliwe zakłócenia w komunikacji między pilotami a kontrolerami ruchu lotniczego.Telefony emitowały trzaski, szumy i inne niepożądane dźwięki, które mogły doprowadzić do katastrofy w kluczowym dla przebiegu lotu momencie. 

Czytaj więcej: To była miłość od pierwszego wejrzenia. Polacy w mig zakochali się w tej wyspie