Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Czegoś takiego w bagażu obsługa lotniska jeszcze nie widziała. Walizka podróżnej wypełniona była po brzegi
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 01.02.2024 07:19

Czegoś takiego w bagażu obsługa lotniska jeszcze nie widziała. Walizka podróżnej wypełniona była po brzegi

Kontrola bagaży
Fot. ShutterstockPack-Shot

Wydawać by się mogło, że pracownicy lotnisk w bagażach podróżnych widzieli już wszystko. Nic bardziej mylnego. Tym razem zatrzymano kobietę, która próbowała przemycić 130 jadowitych płazów.

Ich wartość na czarnym rynku może wynieść nawet 130 tys. dolarów. W przeliczeniu na polską walutę, to ok. pół miliona złotych. 

Celnicy znaleźli 130 jadowitych żab. Wszystkie były odwodnione

Jak podaje CBS News, na lotnisku w Bogocie zatrzymano kobietę. Zawartość jej bagażu wzbudziło niepokój wśród pracowników portu. Pasażerka leciała wówczas z El Dorado do São Paulo. Sprytny plan przemytu nie powiódł się, bowiem celnicy nie zamierzali odpuścić.

W bagażu podróżnej znaleziono aż 130 jadowitych żab. Wszystkie były ukryte w plastikowych pojemnikach, przeznaczonych na filmy fotograficzne. Płazy niestety nie były w najlepszym stanie. Udało się jednak ustalić, że pochodziły z Nariño w Kolumbii. 

Żaby, zwane “klejnotami lasów deszczowych” zagrożone są wyginięciem

Za ten zagrożony gatunek kolekcjonerzy oddaliby wszystko. Już jedna sztuka może kosztować nawet 1000 dolarów. Małe, kolorowe żaby drzewołazowate występują w lasach deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej, właśnie dlatego wielu mówi na nie “klejnoty lasów deszczowych”.

Z wyglądu wydają się urocze i mogą znacząco różnić się od siebie pod względem koloru. Niektóre posiadają pomarańczowo-czerwone i żółto-zielone ubarwienie, z kolei inne mogą być niebieskie z dodatkiem koloru żółtego, srebrno-różowe czy zielono-czarne. Nie bez powodu jednak posiadają takie ubarwienie. Odstrasza to drapieżników i daje sygnał, że są toksyczne. Zjedzenie takiej żaby oprócz opuchlizny czy paraliżu mięśni może doprowadzić nawet do śmierci. 

Co grozi kobiecie za nielegalny przemyt?

Jak tylko celnicy zatrzymali pasażerkę i zajrzeli do środka jej walizki, ta zaczęła się tłumaczyć. Powiedziała, że żaby dostała w prezencie od lokalnej społeczności. Trudno jednak w takie tłumaczenie uwierzyć. Kobieta będzie musiała ponieść teraz konsekwencje. Najprawdopodobniej zostanie oskarżona o nielegalne wykorzystanie zasobów naturalnych, a to grozi od pięciu do 12 miesięcy więzienia. Nie mówiąc już o karze grzywny, która w tym przypadku może okazać się kosmicznie wysoka i może wynieść nawet 56 mld pesos (ok. 57 mln zł). 

 

Źródło: CBS News