Turysci.pl
map-g95ca09d0a 1280

fot. Pixabay/ makowica65_eSTeeR

Czechy przywracają stan wyjątkowy. Będzie obowiązywał do świąt

27 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 18 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Czechy ponownie wprowadzają stan wyjątkowy, który ma zacząć obowiązywać do świąt Bożego Narodzenia. Powodem, podobnie jak w wielu innych krajach, jest gwałtowny wzrost liczby zachorowań.

W czwartek w Czechach zanotowano aż 27717 nowych przypadków COVID-19. Z tego powodu tamtejszy rząd zdecydował się na ogłoszenie stanu wyjątkowego. Nie będzie to jednak pełny lockdown, chociaż niektóre restrykcje obowiązują już od kilku dni.

Czechy ogłosiły stan wyjątkowy

Niektóre restrykcje zostały przywrócone już wcześniej, np. od 22 listopada w tamtejszych hotelach mogą się meldować tylko ozdrowieńcy i osoby w pełni zaszczepione. Teraz do tych ograniczeń dojdą obostrzenia dla wszystkich – niezależnie od statusu szczepień.

Najważniejsza zmiana dotyczy działalności barów i restauracji. Lokale będą musiały pozostać zamknięte w godzinach 22-5 rano. Wprowadzono również zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz spożywania posiłków w ogródkach w galeriach handlowych.

Od godziny 18 w piątek będą zamykane również wszystkie jarmarki bożonarodzeniowe. Jedyny wyjątek od tej reguły będą stanowić wyłącznie punkty sprzedające karpia oraz choinki.

Wszelkiego rodzaju uroczystości, a także imprezy kulturalne, koncerty czy wydarzenia sportowe będą mogły się odbywać z limitem 1000 widzów, przy czym każdy uczestnik musi być w pełni zaszczepiony przeciw COVID-19 lub być ozdrowieńcem.

Jak wskazał premier kraju Andrzej Babisz, Czechy rozważają również obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup społecznych. Chodzi przede wszystkim o seniorów, medyków czy wojskowych. Oficjalna decyzja w tej sprawie nie została jednak jeszcze podjęta.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Jak dobrze znasz polskie miasta? Tylko nieliczni odpowiedzą na 6 pytanie

Pytanie 1 z 7

Na ratuszu którego miasta możemy zobaczyć koziołki?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Fly4Free

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Cypr łagodzi restrykcje wjazdowe. Skorzystają zaszczepieni i ozdrowieńcy

Czytaj więcej >
świeczka

Europa

Tragedia w Alpach Francuskich. Pięcioletnia dziewczynka zginęła na miejscu

Czytaj więcej >

Europa

Samoloty Ryanair omal nie zderzyły się na pasie startowym. Po dwóch latach lotnisko w Maladze przedstawiło raport

Czytaj więcej >

Europa

Watykan zaostrza restrykcje. Dotkną również turystów

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy. Polak zamknął się w toalecie i na gapę podróżował pociągiem. Był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >

Europa

Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii. Skorzystają zaszczepieni turyści

Czytaj więcej >