Turysci.pl
Czechy bardzo blisko

Fot. https://www.instagram.com/chrisballer75/

Kościół duchów przyciąga turystów, miejsce jak z horroru. Jest bardzo blisko Polski

18 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Czechy mają wyjątkowy zabytek, którym jest kościół duchów. Od stuleci krążą legendy, które mówią o tym, że świątynia jest nawiedzona przez istoty nie z tego świata. Jego historia wywołuje gęsią skórkę. W środku rz

Czechy mogą pochwalić się interesującym zabytkiem, którym jest kościół duchów. Chodzi o Kościół świętego Jerzego (kostel svatého Jiří), który prawdopodobnie jest jednym z najbardziej niezwykłych obiektów, jakie możemy znaleźć w kraju naszych sąsiadów. Czesi już od dawna wierzyli, że świątynia jest nawiedzona. Historia tego kościoła jest naprawdę nie z tej ziemi.

Odwiedzając Czechy, warto zboczyć lekko z najpopularniejszych z kursów i udać się do miejscowości Luková, która położona jest około 45 kilometrów od Pilzna. To właśnie tam znajdziemy jeden z najbardziej osobliwych zabytków naszych sąsiadów. Budynek został konsekrowany w 1352 roku i trzeba przyznać, że z uwagi na jego historię, to szok, że jeszcze stoi. W świątyni wielokrotnie wybuchały pożary. Kościół też wyraźnie ucierpiał podczas II Wojny Światowej.

Czechy: kościół duchów przyciąga turystów

Ostatnia katastrofa związana z Kościołem św. Jerzego, jaką odnotowały Czechy, wydarzyła się w 1968 roku i stała się wręcz symboliczna. Wtedy podczas ceremonii pogrzebowej zawalił się dach świątyni, co sprawiło, że mieszkańcy jeszcze bardziej utwierdzali się w przekonaniach, że świątynia jest opanowana przez nieziemskie istoty. Nawet władze parafii zdecydowały się porzucić kościół i tak budynek stał opuszczony przez kilkadziesiąt kolejnych lat.

Przez pewien czas Czechy nie zajmowały się zabytkiem. Mieszkańcy nie mieli środków na odnowienie kościoła, więc ten z biegiem lat niszczał. Kto by się spodziewał, że to internet tchnie w świątynię nowe życie. Wszystko przez niezwykły film, który nakręcono w 2013 roku i opublikowano na platformie YouTube. Na nagraniu widzimy wnętrze budynku w Lukovej. W ławkach siedzi 30 postaci w bieli. I tak internauci zaczęli fascynować się zapomnianym zabytkiem. Wreszcie okazało się, że "duchy" to gipsowe rzeźby przykryte białym materiałem. Instalacja artystyczna została wykonana przez studenta sztuki, Jakuba Hadravę.

Po tym wiele młodych osób, które odwiedza Czechy, postanawiło obejrzeć kościół w Lukovej i stanąć twarzą w twarz z niepokojącymi posągami. Chociaż wyszło na jaw, że "duchy" są częścią instalacji artystycznej, entuzjazm związany z Kościołem św. Jerzego nie opadł. Wystarczy spojrzeć na genialne zdjęcie opublikowane na Instagramie @chrisballer75 - jednego z podróżnych, którzy mieli przyjemność odwiedzić świątynię i zrobić pamiątkową fotografię. Trzeba przyznać, że robi ona niesamowite wrażenie. Co ciekawe, raz w roku - 24 kwietnia, gdy wypada święto św. Jerzego - w kościele odprawiana jest msza. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o niewiarygodnym zjawisku na polskim polu kukurydzy.

J**eżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.**

Źródło: Antyradio

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >