Turysci.pl Świat Grupa Polaków pojechała do Czarnobylu. Chcieli pomóc ludziom żyjącym w Strefie Wykluczenia
fot. instagram/napromieniowani

Grupa Polaków pojechała do Czarnobylu. Chcieli pomóc ludziom żyjącym w Strefie Wykluczenia

31 stycznia 2021
Autor tekstu: Hubert Mrozowicz

O Czarnobylu głośno zrobiło się 35 lat temu, gdy doszło do katastrofy jądrowej. W ciągu kilku dni mieszkańcy pobliskich regionów musieli porzucić cały swój życiowy dorobek i ewakuować się do bezpiecznej strefy. Mogłoby się wydawać, że życie do Czarnobylu nigdy nie wróciło. Jak się jednak okazuje, grupa Polaków od kilku lat organizuje wyprawy do Strefy Wykluczenia i pomaga ludziom , którzy nie dołączyli do masowej ewakuacji.

Czarnobyl, fot. pixabay/Wendelin_Jacober, pixabay license

Polacy wyruszyli w podróż do Czarnobylu

Grupa Polaków od 4 lat regularnie jeździ do Czarnobylu . Strefa Wykluczenia od kilku lat stała się popularna wśród turystów. Na miejscu można wykupić przewodnika oraz sprzęt, którym zwiedzający mogą badać poziom napromieniowana. Podczas wycieczki można się poczuć, jak w futurystycznym filmie lub grze komputerowej.

Bohaterowie naszego artykułu nie wyjeżdżają jednak w celach rekreacyjnych. Ich podróże są związane z niesieniem pomocy osobom, które wciąż zamieszkują Strefę Wykluczenia. Z ujawnionych danych, wiemy, że w regionie Czarnobylu mieszka ok. 30 osób.

Polacy od czterech lat organizują zbiórki pieniężne dla samosiołów , którzy są niebywale szczęśliwi, że ktoś o nich wciąż pamięta.

— Dziadek Wasyl, który przekonywał, że ma 113 lat, miał zniszczoną, ledwo ostrą siekierę. Zabraliśmy akurat taki sprzęt z Polski, więc szybko znaleźliśmy siekierę w samochodzie i daliśmy mu. Obejrzał ją z każdej strony i zachwalając – zwrócił nam. Gdy tłumaczyliśmy, że to prezent i może ją zatrzymać, popłakał się. Nie mógł uwierzyć w to, że ktoś coś mu daje. Otrzymał od nas ogromną torbę jedzenia. Najbardziej zdziwił go widok chleba. Taka reakcja powtarza się praktycznie w każdym domu. Dla samosiołów coś naprawdę wyjątkowego — opowiedział jeden z Polaków w rozmowie z portalem grodzisk.naszemiasto.pl

W tym roku udało się pobić rekord i zebrać bajońskie sumy , które pozwolą, choć na jakiś czas, zapewnić mieszkańcom Czarnobyla produkty codziennego użytku.

Tegoroczna zbiórka na akcję pomocy samosiołom zakończyła się nieprawdopodobnym wynikiem 51 905 zł, co oznacza 519% kwoty minimalnej do zorganizowania tej akcji! Nawet nie wiemy, jak słowami możemy podziękować za to, co dla nas zrobiliście, więc napiszemy krótko: dziękujemy! — czytamy na profilu instagramowym grupy Polaków.

Czarnobyl - katastrofa jądrowa

Do katastrofy jądrowej w Czarnobylu doszło w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku . Awarii uległ rdzeń reaktora, który się przegrzał. W konsekwencji doszło do wybuchu wodoru, pożaru i rozprzestrzeniania się substancji promieniotwórczych.

Nie tylko Czarnobyl i okolice były strefą zagrożoną. Wielka chmura radioaktywna rozpostarła się po prawie całej Europie. Tylko z terenów najbardziej narażonych na promieniowanie ewakuowano ponad 350 tysięcy osób.

Przez wiele lat ludzie wierzyli, że Czarnobyl i okolice to region bez życia. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy poddali się masowemu przesiedleniu i nadal żyją w Strefie Wykluczenia. Jak wiadomo, mieszka tam obecnie około 30 osób. Życie tam nie jest proste, mieszkańcy nie mają prądy ani bieżącej wody.

Z roku na rok wzrasta popularność Czarnobyla, a turyści niemal z całego świata chcą zobaczyć skażoną strefę, która znana jest głównie z telewizji lub gier komputerowych.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: WP

Obserwuj nas w
autor
Hubert Mrozowicz

Z wykształcenia kulturoznawca i aktor. Z pasji podróżnik, który uwielbia pisać i dzielić się z innymi swoimi historiami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy