Turysci.pl Świat Curon - wioska zatopiona na trójstyku Włoch, Austrii i Szwajcarii
fot. Pixabay/ photosforyou

Curon - wioska zatopiona na trójstyku Włoch, Austrii i Szwajcarii

1 grudnia 2021
Autor tekstu: Ania Radke

W połowie ubiegłego wieku, na trójstyku granic Włoch, Austrii i Szwajcarii, w dolinie Venosty, powstało sztuczny zbiornik spiętrzający wodę dla elektrowni. Aby powstał, konieczne było zalanie dwóch wsi.

Sztuczne jezioro w Alpach powstało w 1950 roku. Aby powstało, poświęcono dwie średniowieczne miejscowości położone w dolinie: Resia (Reschen) i Curon (Graun), po wysiedleniu ich mieszkańców.

Woda zalała dwie wsie

Lago di Resia (Reschensee) powstało w lipcu 1950 roku, pochłaniając dwie wsie. Wcześniej ich mieszkańcy zostali przesiedleni w inne miejsca, a większość zabudowań rozebrano. Jednak nie wszystkie.

Do dzisiaj zachował się jeden element dawnych lat. Jest to dzwonnica XIV-wiecznego kościoła św. Katarzyny w dawnym Curon. Samotna wieża wystaje ponad taflę jeziora, tworząc piękny, a zarazem niepokojący widok.

Zimą, gdy jezioro pokrywa gruba warstwa lodu, da się przejść do wieży i jej dotknąć. Według legend w mroźne noce słychać nawet dźwięk jej dzwonów, zdemontowanych ponad 60 lat temu.

Co ciekawe, wiosną władze regionu zdecydowały się na przeprowadzenie kompleksowego remontu elektrowni i towarzyszącej jej infrastrukturze. Konieczne było więc tymczasowe osuszenie sztucznego jeziora.

- 71 lat po zbudowaniu tamy, dzięki której powstało jezioro Resia, nasza wioska Curon znowu wyszła na powierzchnię. To dziwne uczucie chodzić po gruzach cudzych domów. Nigdy wcześniej nie widziałam tych gruzów - relacjonuje na Twitterze Luisa Azzolini, mieszkanka północnych Włoch.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

źródło: Onet

Obserwuj nas w
autor
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy