Zabrał córkę na wyprawę. Nagle nie wierzył własnym oczom. 5-latka dokonała historycznego odkrycia
O niezwykłym odkryciu poinformowała Żarowska Izba Historyczna, która otrzymała tajemniczy przedmiot. Badacze szybko odkryli, że w rękach Łucji spoczywa siekierka z epoki brązu.
Kultura łużycka nie jest jednolita, lecz dzieli się na wiele grup różniących się formami osadnictwa, inwentarzem bądź obrządkiem pogrzebowym. W tym okresie budowano osady otwarte oraz zamknięte, do których zalicza się osadę w Biskupinie. Dla wszystkich grup kultury łużyckiej charakterystyczny jest ten sam model gospodarki oraz względnie zbliżone modelem struktury osadnicze.
???????? Sensacyjne odkrycie w gminie Żarów ‼️‼️ 5-letnia Łucja Szponarska z Pyszczyna razem z ojcem panem Karolem podczas...
Opublikowany przez Żarowska Izba Historyczna Wtorek, 24 listopada 2020
Źródło: O2/ Wikipedia
Córka mieszkańca Pyszczyny ma świetny wzrok, ponieważ dostrzegła nieduży przedmiot ukryty w liściach. Podniosła niebieskawy artefakt nie mając pojęcia o jego ogromnej wartości. Ojciec zaczął podejrzewać, że to pamiątka z odległej przeszłości, więc zabrali go ze sobą.
Znalezisko z okresu kultury łużyckiej świadczy o istnieniu osad na Dolnym Śląsku już ponad 3 tys. lat temu. Niewiele wiemy na temat ludności zamieszkującej ziemie naszego kraju na długo przed powstaniem państwa.
W zależności od znalezionych przedmiotów i grobów można wyróżnić różne grupy, lecz nie wiemy niemal nic na temat ich wierzeń. Trudno jednak uwierzyć, by ludzie nie znający historii powstania naszej planety nie czili żadnych bogów.
Na Facebooku Żarowska Izba Historyczna zamieściła informacje o znalezisku oraz kilka zdjęć. 5-letnia Łucja zapozowała ze starożytną siekierą oraz ojcem i pracownikiem ośrodka.
- Artefakt liczący ponad 3000 lat został dzisiaj przekazany do Żarowskiej Izby Historycznej działającej w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, znalezisko zostało zgłoszone do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków – Delegatura Wałbrzych. Składamy gratulacje i podziękowania dla młodej odkrywczyni z Pyszczyna - czytamy.
Narzędzie dawno straciło trzonek, ale nie ma się czemu dziwić. Wiek obucha określono na ponad 3 tys. lat, więc mamy ogromne szczęście, że się zachował. To niezwykle rzadkie znalezisko, które leżało na powierzchni ziemi.
Pyszczyn jest niedużą wsią w województwie dolnośląskim leżącą nieopodal Żarów. Znajduje się tam pałac z XVIII wieku, który po dewastacji wojsk radzieckich nigdy nie odzyskał dawnej świetności.
1. Śnieg na wyspie wiecznej wiosny. Niebywały widok w europejskim, turystycznym raju2. Obostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawiali3. Tysiące Polaków grozi strajkiem i wyjściem na ulice. Wszystko przez zakaz na ferie, górale tracą cierpliwość
Wstępnie określono, że mała siekiera jest elementem kultury łużyckiej, która swoimi wpływami obejmowała znaczne tereny dzisiejszej Polski, a także część Czech, Słowacji, Ukrainy, Niemiec.