Turysci.pl > Na topie > Co się dzieje, gdy w samolocie wybucha pożar? Steward odpowiada
Magda Antoł
Magda Antoł 13.05.2023 14:33

Co się dzieje, gdy w samolocie wybucha pożar? Steward odpowiada

Samolot pasażerski
Fot. Pixabay

Załoga samolotu jest przygotowana na wiele okoliczności, które mogą się wydarzyć w trakcie lotu. Jednak co się stanie, jeśli w samolocie wybuchnie pożar?

Kiedy wybucha pożar w samolocie, to lotniskowa straż pożarna dociera na miejsce i szybko próbuje go ugasić. Ale czy tylko strażak może to zrobić? A co jeśli ta sama sytuacja wydarzy się już w powietrzu? Na te pytania odpowiedział jeden ze stewardów.

Kto też może ugasić pożar w samolocie?

Gabriel jest stewardem i pracuje dla duńskiej linii lotniczej DAT (skrót od Danish Air Transport). Oprócz pracy w przestworzach prowadzi również profil na TikToku i robi transmisje live z gier. Ostatnio opublikował materiał, na którym pokazał fragment szkolenia na stewarda/stewardessę.

@steward_gabi ⚠️FAKE FIRE⚠️ Każdy z nas musi przejść trening z gaszenia poż@ru aby pracować jako steward/stewardessa. #steward #stewardessa #jakzostacstewardessa #szkolenie ♬ Cupid – Twin Ver. (FIFTY FIFTY) – Sped Up Version - sped up 8282

Okazuje się, że stewardzi i stewardessy nie tylko dbają o komfort pasażerów. To właśnie oni w razie pożaru łapią za gaśnice i walczą z żywiołem. Jak wspomina autor w swoim poście, bez treningu gaszenia pożaru nie można zostać stewardem/stewardessą.

Jak wygląda taki trening?

Na filmie widać trzy osoby zamknięte w szczelnym, szklanym pomieszczeniu. Są ubrani w skafandry i maski tlenowe, aby zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem ognia i dymu. W tym przypadku pożar jest wywoływany sztucznie, więc szkolącej się kadrze nie zagraża niebezpieczeństwo. Dwie osoby biorą gaśnicę ze schowka i próbują ugasić ogień. Natomiast trzeci członek załogi korzysta z telefonu pokładowego i prawdopodobnie informuje o całym zdarzeniu odpowiednie służby, które mogą przyjść z pomocą.

Co umie steward/stewardessa po odbytym szkoleniu?

Zanim stewardzi i stewardessy wejdą po raz pierwszy do samolotu, to muszą odbyć obowiązkowe szkolenie, przygotowujące ich do pracy. Oprócz treningu gaszenia pożaru nowi pracownicy dowiedzą się jak przeprowadzać ewakuację pasażerów na lądzie i w trakcie wodowania (jednym z wymagań na bycie stewardem/stewardessą jest umiejętność pływania), jak udzielić pierwszej pomocy, a także jak korzystać ze sprzętu umieszczonego na pokładzie samolotu, np.: butli z tlenem. Do praktyki też dołącza teoria i kursanci przyswajają wiedzę z zakresu procedur lotniczych i obsługi pasażerów.