Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Co oznaczają poszczególne kolory szlaków? Odpowiedź zaskoczy niejedną osobę
Jakub Mazurkiewicz
Jakub Mazurkiewicz 06.05.2024 13:45

Co oznaczają poszczególne kolory szlaków? Odpowiedź zaskoczy niejedną osobę

szlak górski
fot. Marek BAZAK/East News

Czarny, zółty, zielony, niebieski, czerwony -  z tymi oznaczeniami szlaków spotykamy się najczęściej. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, co tak naprawdę oznaczają. Jak możemy dowiedzieć się od jednego z tiktokerów publikującego treści podróżnicze, wcale nie są to oznaczenia trudności tras.
 

Podróżnicze ciekawostki z TikToka

TikTok, powszechnie znana platforma, która w swoim założeniu przede wszystkim miała służyć do zabawy już od dawna, jest także miejscem, gdzie trafić możemy na wielu twórców, którzy nie tylko bawią, ale także przekazują bardzo wartościowe treści. 

Krótkie rolki z ciekawostkami oprócz tego, że cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, pełnią także rolę edukacyjną. Jedne z tiktokowych twórców @wakacjezagrosze, który na swoim tiktokowym profilu zgromadził już ponad 107 tys. obserwujących, dzieli się ze swoimi widzami treściami dotyczącymi organizacji wyjazdów niskim kosztem. Twórca dzieli się także licznymi ciekawostkami podróżniczymi, niektóre z nich mogą naprawdę zaskakiwać!
 

Oznaczenia tras górskich nie oznaczają stopnia trudności

Większość z nas kolory, którymi oznaczone są trasy w górach postrzega, jako stopień trudności. Jednak nic bardziej mylnego. Maciej Tyl - twórca wspomnianego profilu @wakacjezagrosze - informuje, że sam wielokrotnie w rozmowach słyszał, że czarny szlak jest szlakiem najtrudniejszym, czerwony jest kolejny i tak dalej. 

Wielu turystów nie mając świadomości prawdziwego znaczenia, niepotrzebnie unika niektórych tras. Jednak nie ma to nic związanego z prawdą. W niedawno opublikowanym na jego profilu filmie możemy znaleźć odpowiedź, co oznaczają poszczególne kolory na górskich szlakach.
 

Co oznaczają kolory tras w górach?

Z nagrania możemy dowiedzieć się, że kolory wcale nie oznaczają stopnia trudności, co tak naprawdę oznaczają?

Szlak czarny - to szlak dojściowy, krótki, do najważniejszych tras. Wbrew pozorom wcale nie oznacza trasy najtrudniejszej. 

Szlak zółty - również pełni rolę szlaku dojściowego, z tym że łączy ze sobą najważniejsze trasy lub punkty, jest nazywany także szlakiem łącznikowym. Kolejnym jest niebieski, czyli szlak dalekobieżny, pod względem atrakcyjności jest na drugim miejscu. Trasy oznaczone kolorem zielonym są także krótkie, prowadzą one do najbardziej charakterystycznych, wartych zobaczenia  miejsc.

Ostatnim w kolejności, jednak pierwszym w kategorii atrakcyjności jest szlak czerwony - jest najważniejszy w danym regionie turystycznym, poprowadzi przez największe atrakcje danego terenu.

Warto zatem wziąć pod uwagę podczas planowania kolejnej wyprawy w góry, że szlak czarny, wcale nie jest taki straszny, jak się wydaje!

Czytaj więcej: To miejsce musisz odwiedzić w weekend. “Szwajcaria Kaszubska” zachwyca od lat