Turysci.pl Polska Nie wszyscy znają odpowiedź na pytania o Mazury. Niektóre ciekawostki są sporym zaskoczeniem
Fot. Pixabay.com/Miłosz Karski

Nie wszyscy znają odpowiedź na pytania o Mazury. Niektóre ciekawostki są sporym zaskoczeniem

2 sierpnia 2020
Autor tekstu: Bartek Wojnowski

Ciekawostki o Mazurach mają to do siebie, że często bywają błahe, wielokrotnie powielane lub po prostu nudne, lecz ta garść informacji może być prawdziwym wyzwaniem dla niejednego turysty. Skąd pochodzi nazwa regionu? Czy Kraina Tysiąca Jezior jest na wyrost? Dlaczego ludzie na północy krzyczą za pieniądze? Sprawdźmy to!

Mazurskie ciekawostki krok po kroku

Pochylając się nad sprawą północy, należy rozpocząć od z pozoru prozaicznej, lecz bardzo istotnej ciekawostki. Dlaczego akurat “Mazury”? Okazuje się, że sama nazwa jest zbitkiem przedrostka i przyrostka, które w przeszłości określały (teraz niechlubnie) rdzennych mieszkańców regionu. “Mazur” pierwotnie oznaczał smolarza (maz- od “maź”, czyli “smolić”) mieszkającego w lesie (-ur).

A Kraina Tysiąca Jezior? Ciekawostki dotyczące Pojezierza bazują przede wszystkim na “największych”, “najdłuższych” oraz “najgłębszych” zbiornikach w regionie, jednak czy faktycznie jest ich “tysiąc”. Okazuje się, że twórcy zwyczajowej nazwy Mazur nie przesadzali, a nawet zaniżyli zasługi regionu. W rzeczywistości województwo cieszy się około 2 600 jeziorami. Przyroda nie należy do Waszych turystycznych priorytetów? Warto zerknąć również na "listę miejskich atrakcji".

Ciekawostki o północnych krzykaczach

Jeśli już ciekawostki związane z etymologią regionu za nami, wypada wspomnieć o nietypowych aktywnościach, które można uprawiać tylko na Pojezierzu. Z listy “niecodziennych” punktów obowiązkowych należy z marszu wykreślić wędkowanie, pływanie, czy plażowanie, a na szczycie umieścić wyczynowe krzyki. Okazuje się, że rokrocznie w Gołdapi organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Krzyku. Zasady? Kto najgłośniej krzyknie (przez 5 sekund ciągiem) do specjalnej aparatury - wygrywa. Rekordziści notowali aż 138 dB (wartość zbliżona do wystrzału pistoletu).

A ciekawostki dla miłośników przyrody? Oczywiście w zestawieniu dotyczącym Mazur nie może zabraknąć informacji o faunie i florze regionu. Jak się okazuje, Kraina Tysiąca (lub więcej) Jezior może się pochwalić nie tylko bogactwem w wodach, ale i na lądzie. Półwysep Popieliński zamieszkują 4 tabuny koników polskich, które są bezpośrednimi spadkobiercami nieżyjących już tarpanów. Z kolei lokatorów Mazur o nieco większych gabarytach można spotkać w Puszczy Boreckiej. Nie trzeba jechać do Białowieży, aby podziwiać krajowe żubry - są również mazurskie stada (zamieszkują Ośrodek Hodowli Żubrów w Wolisku).

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl .

Źródło: National Geographic

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Obserwuj nas w
autor
Bartek Wojnowski

Student dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W chwilach wolnych od prac redakcyjnych, pisze dalej, tylko bardziej hobbystycznie. Poza klawiaturą czyta, głównie o szerokopojętym Wschodzie. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy