Turysci.pl
Ciekawostki o Mazurach nie muszą ograniczać się do banałów.

Fot. Pixabay.com/Miłosz Karski

Nie wszyscy znają odpowiedź na pytania o Mazury. Niektóre ciekawostki są sporym zaskoczeniem

2 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Bartek Wojnowski

Udostępnij:

Ciekawostki o Krainie Tysiąca Jezior nie muszą ograniczać się do “największego jeziora", czy “najdłuższej rzeki”. Ta garść faktów może zaskoczyć nawet największych miłośników Pojezierza.

Ciekawostki o Mazurach mają to do siebie, że często bywają błahe, wielokrotnie powielane lub po prostu nudne, lecz ta garść informacji może być prawdziwym wyzwaniem dla niejednego turysty. Skąd pochodzi nazwa regionu? Czy Kraina Tysiąca Jezior jest na wyrost? Dlaczego ludzie na północy krzyczą za pieniądze? Sprawdźmy to!

Mazurskie ciekawostki krok po kroku

Pochylając się nad sprawą północy, należy rozpocząć od z pozoru prozaicznej, lecz bardzo istotnej ciekawostki. Dlaczego akurat “Mazury”? Okazuje się, że sama nazwa jest zbitkiem przedrostka i przyrostka, które w przeszłości określały (teraz niechlubnie) rdzennych mieszkańców regionu. “Mazur” pierwotnie oznaczał smolarza (maz- od “maź”, czyli “smolić”) mieszkającego w lesie (-ur).

A Kraina Tysiąca Jezior? Ciekawostki dotyczące Pojezierza bazują przede wszystkim na “największych”, “najdłuższych” oraz “najgłębszych” zbiornikach w regionie, jednak czy faktycznie jest ich “tysiąc”. Okazuje się, że twórcy zwyczajowej nazwy Mazur nie przesadzali, a nawet zaniżyli zasługi regionu. W rzeczywistości województwo cieszy się około 2 600 jeziorami. Przyroda nie należy do Waszych turystycznych priorytetów? Warto zerknąć również na "listę miejskich atrakcji".

Ciekawostki o północnych krzykaczach

Jeśli już ciekawostki związane z etymologią regionu za nami, wypada wspomnieć o nietypowych aktywnościach, które można uprawiać tylko na Pojezierzu. Z listy “niecodziennych” punktów obowiązkowych należy z marszu wykreślić wędkowanie, pływanie, czy plażowanie, a na szczycie umieścić wyczynowe krzyki. Okazuje się, że rokrocznie w Gołdapi organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Krzyku. Zasady? Kto najgłośniej krzyknie (przez 5 sekund ciągiem) do specjalnej aparatury - wygrywa. Rekordziści notowali aż 138 dB (wartość zbliżona do wystrzału pistoletu).

A ciekawostki dla miłośników przyrody? Oczywiście w zestawieniu dotyczącym Mazur nie może zabraknąć informacji o faunie i florze regionu. Jak się okazuje, Kraina Tysiąca (lub więcej) Jezior może się pochwalić nie tylko bogactwem w wodach, ale i na lądzie. Półwysep Popieliński zamieszkują 4 tabuny koników polskich, które są bezpośrednimi spadkobiercami nieżyjących już tarpanów. Z kolei lokatorów Mazur o nieco większych gabarytach można spotkać w Puszczy Boreckiej. Nie trzeba jechać do Białowieży, aby podziwiać krajowe żubry - są również mazurskie stada (zamieszkują Ośrodek Hodowli Żubrów w Wolisku).

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: National Geographic

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >