Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Chorwacja samochodem czy samolotem? Podróżnik rozwiał wszelkie wątpliwości
Dorota Witt
Dorota Witt 28.04.2023 11:11

Chorwacja samochodem czy samolotem? Podróżnik rozwiał wszelkie wątpliwości

Chorwacja
Fot. East News, Rex Features

Podróżnik, Oskar Bryja, autor vloga „Oskarowe życie”, przekonuje, że do Chorwacji lepiej jechać samochodem niż lecieć samolotem. Ma na to ciekawe argumenty.

Dlaczego warto jechać do Chorwacji samochodem?

Samolotem może być taniej, na pewno jest szybciej (lot trwa nie dłużej niż 2 godziny) i wygodniej. A jednak nie brakuje entuzjastów samochodowych wypraw z Polski do Chorwacji, mimo że zajmują nawet 10 godzin.

- To, co najpiękniejsze w Chorwacji zobaczycie tylko mając własny środek transportu, bo do wielu miejsc po prostu nie da się bez niego dostać. Polecam eksplorować ten kraj, a nie tylko siedzieć na plaży, bo wtedy dużo można stracić  - przekonuje podróżnik, Oskar Bryja, autor vloga „Oskarowe życie”.


 

Tak Polacy zareagowali na wprowadzenie euro w Chorwacji. Mamy najnowsze dane Duża zmiana dla turystów wylatujących do Chorwacji. To ukróci kolejki na lotniskach

Lot w dwie strony z Polski do Chorwacji kosztuje 250 zł. Czy to tańsza opcja niż podróż autem?

Argumentem przemawiającym na niekorzyść samochodowej podróży może być jej koszt, ale czy na pewno?

- Z Poznania do Zagrzebia, stolicy Chorwacji, droga kosztowała mnie ok. 800 zł - mówi Bryja. - Gdybym jechał do Zadaru, wyszłoby ok. 1 tys. zł. Do Zadaru możecie polecieć za ok. 250 zł za osobę w dwie strony. Jeśli zabierzecie ze sobą tylko bagaż podręczny i podróżujecie we dwójkę, oczywiście opłaca wam się to bardziej. Ale jeśli jedziecie z grupą znajomych, np. w 4-5 osób, i bierzecie bagaże, to zdecydowanie bardziej opłaca się jechać samochodem - dodaje.

Wynajem auta w Chorwacji jest absurdalnie drogi

Podróżnik zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt podróży do Chorwacji. Chodzi o swobodę poruszania się po zakątkach tego kraju.

- Transport publiczny w Chorwacji jest na bardzo niskim poziomie - mówi podróżnik. - O ile da się przemieszczać komunikacją zbiorową w obrębie jednego miasta, o tyle kursowanie pomiędzy miastami jest dużo trudniejsze. Nie mówiąc już o tym, że nie ma zbyt wielu połączeń pomiędzy parkami narodowymi a miastami. Jeśli lecisz samolotem do Chorwacji, skutkuje to tym, że jesteś skazany na bycie i poznawanie jednej tylko, niewielkiej przestrzeni. Żeby tego uniknąć, musiałbyś wynająć samochód, a taka usługa jest w Chorwacji absurdalnie droga - dodaje.

@oskarowe_zycie To co najpiękniejsze w Chorwacji zobaczycie tylko mając środek transportu, bo do wielu miejsc po prostu serio nie da się dostać 😮‍💨 Polecam serdecznie eksplorować ten kraj, a nie tylko siedzieć na plaży, bo dużo można stracić #chorwacja #tiktokpoll ♬ original sound - Oskar Bryja