Turysci.pl
Chiny podróżnik

Fot. -/AFP/East News/zdjęcie poglądowe

Mocne słowa polskiego podróżnika ws. koronowirusa z Chin. "Pewne jest, że zagrożenie dotrze także do nas"

3 Lutego 2020

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Chiny zmagają się bezustannie z niebezpiecznym wirusem, który rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Teraz głos w jego sprawie postanowił zabrać polski podróżnik, jego słowa jednak mogą przerażać. Daleko im do optymizmu.

Chiny od kilku tygodni są pod obserwacją mediów z całego świata. Wszyscy uważnie śledzą wszelkie nowe informacje, które pojawiają się w związku z szalejącym tam koronawirusem. Na podstawie tych doniesień oraz pojedynczych filmików kształtuje się nasze wyobrażenie o tym, co się tam dzieje, prawda jednak może być o wiele gorsza. 

Głos na temat Chin zabrać postanowił kielecki podróżnik, Jacek Słowak. Jak sam przyznaje, jego przyjaciele znaleźli się w Azji, gdy pojawiły się pierwsze doniesienia na temat koronawirusa. Na bieżąco relacjonują mu, co dzieje się na miejscu, a ich obrazy nie napawają optymizmem i mogą wywoływać niepokój. 

Chiny mają większy problem, niż nam się wydawało? 

Jak mówi Jacek Słowak w rozmowie z portalem Echo Dnia, jego przyjaciele dotarli do Chin dokładnie w momencie, kiedy o koronawirusie zaczęło być naprawdę głośno. Cały czas utrzymują z nim kontakt i dzielą się wiedzą, jak naprawdę sytuacja wygląda na miejscu. Słowak nie ma też wątpliwości, że w końcu problem dotrze również do Polski. 

- Piszą do mnie na Whatsappie, wysyłają przerażające filmy. Tam sytuacja naprawdę wygląda bardzo źle. I pewne jest, że zagrożenie dotrze także do nas - cytuje podróżnika Echo Dnia. 

Obecni w Chinach Polacy podkreślają, że wszystko opustoszało, a wszystko wygląda wyjątkowo mrocznie. 

- Trudno kogokolwiek spotkać na ulicy, autostrady w dużych aglomeracjach, gdzie znajduje się sześć pasów w jedną stronę również zieją pustką. W centrach handlowych zazwyczaj było otwartych kilkanaście kas. Obecnie są dwie, bo nie ma więcej ludzi do pracy. Kolejki do zapłaty są na półtorej godziny i każdy boi się w nich stać - relacjonuje. 

Sytuacja jest bardzo poważna

Polski podróżnik sugeruje również, że sytuacja jest o wiele gorsza, niż oficjalnie się o tym mówi na arenie międzynarodowej. W rozmowie z Echo Dnia przyznał, że przekazywane nam dane mogą być zaniżone. 

- Jest wiele rzeczy, które wyraźnie wskazują, że dane które podawane są przez Światową Organizację Zdrowia jakoby około 18 tysięcy osób było zarażonych, a kilkaset zmarło są mocno zaniżone - twierdzi. 

W rozmowie zwrócono uwagę również na "drugie oblicze" Chin, czyli sytuacje, o których nie mówi się w mediach. Niestety poza wielkimi miastami, na wsiach, sytuacja ma wyglądać jeszcze gorzej. 

- Tam nikt nie bada tych ludzi. Dochodzi do takich scen, że osoby podejrzewane o zarażenie są zamykane w domach. O tym świat nie mówi - cytuje Jacka Słowaka Echo Dnia. 

Źródło: Echo Dnia

Podobne artykuły

LOT zawiesza połączenia

Na topie

LOT podjął decyzję. Zawieszają część połączeń 25 stycznia

Czytaj więcej >
jak wybrać hotel?

Na topie

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hotelu? Łatwo można dać się nabrać

Czytaj więcej >
szczepionki prawdziwy hit

Na topie

Seszele zapraszają na urlop. Stawiają jednak warunki

Czytaj więcej >
lotnisko nie mogli

Na topie

Miesiącami żył na lotnisku, bo bał się latać przez koronawirusa. W końcu go przyłapali

Czytaj więcej >
Podróże śladami filmów i seriali

Na topie

Przemek i Magda znaleźli sposób na swoje podróże. Odwiedzają miejsca znane z popularnych filmów i seriali

Czytaj więcej >
Statek marzeń Romance TV

Na topie

Romance TV zabierze Cię w najpiękniejsze miejsca na świecie

Czytaj więcej >