Turysci.pl
Ceny za parking pod Spodkiem zabolą.

Fot. Wikipedia.org/Michał Bulsa/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en (zdjęcie poglądowe)

Ceny za parking na południu Polski są kosmiczne. Mieszkańcy łapią się za głowę

30 Lipca 2020

Autor tekstu:

Bartek Wojnowski

Udostępnij:

Ceny na znanym w regionie parkingu będą odczuwalnym ciosem dla turystycznego portfela. Najpewniej nie skończy się na godzinie postoju, więc ostateczny paragon zaboli niejednego urlopowicza.

Ceny wymuszają przysłowiowe “kombinowanie”. Nowe zarządzenie władz miasta zmieni status parkingu w tzw. Strefie Kultury z “bezpłatny” na “płatny”. Co ważne, jest to największy (jeszcze) darmowy parking w całych Katowicach, a sąsiaduje bezpośrednio z kultowym Spodkiem. Sprawa w regionie wywołuje równie dużo emocji, jak ceny warmińskich jagodzianek.

Ceny za katowicki parking zabolą

Hala Widowiskowo-Sportowa "Spodek". To tutaj tysiące Polaków (nie tylko ze Śląska) rokrocznie przyjeżdża na gale stand-upu, koncerty, czy występy filharmonii (w tej kategorii konkurencyjny jest tylko pobliski NOSPR). Co ważne, do tej pory nie trzeba było martwić się o ceny parkingu. Niestety - złote czasy bezpłatnego postoju miną - najpewniej bezpowrotnie. Jak podają dziennikarze Wirtualnej Polski i Dziennika Zachodniego, plac w Strefie Kultury od października będzie objęty obowiązkową opłatą - a ta zaboli.

Za każdą godzinę postoju kierowcom przyjdzie zapłacić 10 zł (połowę ceny uiszczą posiadacze Karty Mieszkańca). Ceny są o tyle dotkliwe, że turyści najprawdopodobniej nie będą przestawiać aut co 60 min, ani szukać parkingów poza ścisłym centrum. Tak też 4-godzinne wydarzenie na katowickim Spodku to nie tylko bilety za około 60 zł każdy. To także ceny za parking (a więc dodatkowe 40 zł).

Parking a mieszkańcy. Ceny ze Strefy Kultury dotkną pracowników

Wiadomość o zmianach na parkingu w Strefie Kultury to także niemały cios dla mieszkańców Katowic (oraz całej aglomeracji), którzy codziennie parkują w okolicach i przynajmniej na 8 godzin znikają w odmętach pobliskich biurowców. Szybka matematyka - 5 dni w tygodniu mnożone przez 80 zł za parking to kwota rzędu 400 zł (200 zł z Kartą Mieszkańca). Trzeba przyznać, że takie ceny skutecznie zniechęcą do zatrzymywania się w centrum (lub zmobilizują do korzystania z transportu publicznego).

Taki też cel najpewniej przyświeca władzom Katowic. Według danych, które cytuje redakcja WP i Dziennika Zachodniego, tylko jesienią 2019 roku w Strefie Kultury parkowało 83 proc. samochodów z rejestracjami spoza stolicy Śląska. Co więcej, tzw. rotacja samochodów wynosiła 1,77 dziennie, a więc jedno miejsce parkingowe obsługiwało wyłącznie 2 auta. Ponadto, najbardziej newralgicznymi godzinami Strefy jest okres między 15:00 a 16:00. To wtedy parkuje tam średnio 895 samochodów. Daje to 144 proc. przepustowości całego obiektu, a więc niemal połowa kierowców zatrzymuje się tam niezgodnie z przepisami. Całkiem możliwe, że zapowiadane ceny wpłynął na zachowania zmotoryzowanych, ale odbiją się na przyjezdnych.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: Wirtualna Polska/ Dziennik Zachodni

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >