Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Celnicy z Lotniska Chopina nie dowierzali, kiedy zobaczyli te walizki. "Nic innego się nie zmieściło"
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 19.11.2023 11:33

Celnicy z Lotniska Chopina nie dowierzali, kiedy zobaczyli te walizki. "Nic innego się nie zmieściło"

Lotnisko Chopina
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Podróżując, przyzwyczailiśmy się do tego, że kontrole bagaży na lotniskach odbywają się jedynie przed odlotem. Wiele osób zapomina jednak o tym, że czasami służby wyrywkowo kontrolują walizki, torby i plecaki również po przylocie. Właśnie dzięki temu celnicy na Lotnisku Chopina odnotowali kolejną skuteczną interwencję.

Różne osoby przywożą różne pamiątki z wyjazdów. Jednak dwóch Białorusinów, którzy na Lotnisko Chopina przylecieli z Mińska, miało bardzo nietypowy bagaż. Cała jego zawartość trafiła w ręce KAS.

Zatrzymanie na Lotnisku Chopina. W walizkach nie zmieściło się nic innego

Komunikat o nietypowych walizkach w czwartek 16 listopada opublikowała Małopolska Krajowa Administracja Sądowa. Jak przyznali jej przedstawiciele, nietypową zawartość miały cztery walizki, które należały do dwóch obywateli Białorusi. Podróżni zostali skierowani do kontroli z tzw. zielonej linii "nic do zgłoszenia". Okazało się jednak, że do zgłoszenia mieli całkiem sporo.

We wszystkich walizkach znajdowało się łącznie 120 tys. papierosów. Wszystkie spakowane były w oryginalne kartony, ale nie posiadały polskiego znaku akcyzy. Właśnie dlatego pasażerowie będą mieli spore problemy.

Kuriozalne tłumaczenie na lotnisku

Służby kontrolujące bagaże zgodnie z procedurami dały Białorusinom szansę na wyjaśnienie całej sytuacji. Jeden podróżny odmówił składania jakichkolwiek wyjaśnień. Natomiast tłumaczenia drugiego mogą zaskoczyć. "Jeden z podróżnych odmówił składania wyjaśnień, natomiast drugi tłumaczył się tym, że papierosy kupił na własny użytek i nie zamierzał ich sprzedawać" – czytamy w komunikacie KAS.

Takie wyjaśnienia na nic się zdały. 120 tys. sztuk papierosów zostało zabezpieczonych, jako dowód w sprawie karnej skarbowej. Gdyby nie udało się ich w porę przechwycić, a wyroby trafiłyby na czarny rynek, wówczas skarb państwa straciłby ok. 150 tys. zł.

Ile papierosów można przywieźć z wakacji? Obowiązują jasne limity

Przypominamy, że zgodnie z polskim prawem, jak i regulacjami Unii Europejskiej, możliwy jest przywóz papierosów i tytoniu z wakacji. Trzeba jednak pamiętać, że nałożono na to bardzo restrykcyjne limity, a wszystko zależy od tego, czy podróżujemy na terenie UE, czy poza jej granicami.

Jeżeli podróżujecie samolotem lub statkiem poza granicami Wspólnoty, w waszym bagażu może znajdować się: 200 papierosów, lub 100 cygaretek, lub 50 cygar, lub 250 gramów tytoniu. W przypadku przekroczenia granicy np. pociągiem lub samochodem limity spadają odpowiednio do: 40 papierosów, lub 20 cygaretek, lub 10 cygar, lub 50 gramów tytoniu.

Natomiast w granicach UE, jeżeli miejscowe prawo nie przewiduje inaczej, w walizkach można mieć: 800 papierosów, lub 400 cygaretek, lub 200 cygar, lub kilogram tytoniu. Warto jednak sprawdzić przed wyjazdem, czy kraj, który planujesz odwiedzić, nie posiada własnych regulacji, które zmniejszają te limity.