Zwyczaje świąteczne w różnych regionach Polski. Fantastyczne tradycje, które zaskoczą Polaków, jak i przyjezdnych z innych krajów
Z tego artykułu dowiesz się:
-
jakie dania królują na polskich stołach świątecznych
-
kto wręcza dzieciom prezenty
-
jakie dekoracje można zobaczyć
Boże Narodzenie to wyjątkowy czas. Wiele osób uwielbia świąteczny klimat. Choinka, lampki, śnieg, kolędy i świąteczne filmy - to elementy, które sprawiają, że wchodzimy w niesamowity nastrój. W Polsce istnieje wiele tradycji, które różnią się w zależności od regionu.
Boże Narodzenie w Polsce. Różnorodne potrawy
Jednym z najważniejszych elementów świąt są potrawy, które znajdują się na stole. W zależności od miejsca, do którego pojedziemy, znajdziemy inne tradycyjne przysmaki. Na przykład na Śląsku można spróbować śląskiej moczki, czyli gęstej zupy na bazie piernika i bakalii, które tradycyjnie były moczone w piwie lub rosole na łbach karpi.
Ten przysmak na południu kraju jest tak samo popularny, jak na przykład barszcz czerwony z uszkami. Kiedy ze Śląska pojedziemy do Wielkopolski, na stole znajdziemy słynne makiełki. To kawałki bułki namoczonych w mleku z dodatkiem maku, miodu i rodzynek.
Nie może zabraknąć także bożonarodzeniowych słodkości. Na Podlasiu oraz na Mazurach króluje kutia, czyli danie z gotowanej pszenicy lub kaszy jęczmiennej oraz maku, słodu, miodu i bakalii. Wszyscy uwielbiają też pierniki. Najlepsze znajdują się w okolicach Tczewa, Starogardu Gdańskiego i Gniewa.
Kutia, fot. Flickr.com/ mandarina94
Kto przynosi prezenty?
Kolejną tradycją jest wręczanie prezentów. Najbardziej czekają na to dzieci. Powszechnie znana jest postać Świętego Mikołaja. Wiele osób nie wie, że został wypromowany przed słynną markę napojów Coca Cola. Jest to więc komercyjna postać. W związku z tym nie wszędzie prezenty wręcza on.
Jak wskazują statystki, 13 procent Polaków od Świętego Mikołaja woli postać Gwiazdora. Tradycja wywodzi się z WIelkopolski. Ciekawostką jest, że to postać wywodząca się z tradycji kolędowania. Legendy mówią, że to człowiek umazany sadzą, odziany był w szorstką baranicę i zawsze trzymający pod ręką rózgę. Nie powinno więc nikogo dziwić, że wiele dzieci się go boi.
To jednak nie koniec różnorodności w tym temacie. Kiedy udamy się na święta do śląskiego domu, prezenty dzieciom przyniesie Dzieciątko Jezus. Nie wolno też zapominać o dzieciach z rodzin prawosławnych. One prezenty dostają dopiero 6 stycznia, a przynosi je Dziadek Mróz.
Święty Mikołaj, fot. pxhere.com/ ArielAngelPhotography
Świąteczne szopki
Boże Narodzenie to czas, kiedy zarówno domy, jak i ulice miast wypełniają się dekoracjami. Choć najczęściej widzimy świąteczne lampki i choinki, można zauważyć także nawiązania do samego narodzenia Jezusa opisanego w Nowym Testamencie.
Mowa oczywiście o szopkach bożonarodzeniowych. Imitację narodzin Chrystusa w Betlejem znajdziemy przede wszystkim w Krakowie . Co roku odbywają się konkursy na najbardziej spektakularne działo. Następnie trafiają one do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Wiele osób nie wyobraża sobie świąt bez choinki. Jednak na Śląsku często zamiast niej w domach znajdziemy czubek świerku albo jodły, który wieszany jest nad stołem i przyozdabiany łańcuchami i orzechami. To tylko niektóre z ciekawostek świątecznych. Znacie inne polskie tradycje? Opowiedzcie o nich w komentarzach na Facebooku.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Szopka bożonarodzeniowa, fot. snappygoat.com (CC0 Public Domain)
Źródło: magazyn.travelist.pl