Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Na topie > Kupujesz bilety lotnicze w internecie? Genialny trik sprawi, że zaoszczędzisz krocie
Maja Lachowicz
Maja Lachowicz 07.12.2020 19:00

Kupujesz bilety lotnicze w internecie? Genialny trik sprawi, że zaoszczędzisz krocie

bilety na samolot
Fot. unsplash.com/@bernaferrari

Z tego artykułu dowiesz się:

  • o sposobach na przechytrzenie mechanizmu podnoszącego ceny biletów

  • o prostych sposobach na zaoszczędzenie pieniędzy przy rezerwacji lotu

  • jak zaoszczędzić czas na lotnisku

Bilety na samolot mogą być drogie, ale nie muszą dominować kosztów całego wyjazdu. Samodzielnie planując podróż ma się wpływ na to, czy będą w możliwie najniższej cenie, czy przepłacimy za usługę.

Bilety mogą podrożeć, jeśli kilka razy wejdziemy w ofertę

Najważniejszą kwestią jest jest wyszukiwanie ofert. Czasem warto kupić bilet w promocyjnej cenie, gdy tylko go dostrzeżemy, ponieważ inni turyści mogą nas ubiec. Innym razem może nam się bardziej opłacać spokojne czekanie i obserwowanie rozwoju sytuacji. Popularnym kierunkiem wśród Polaków jest Zanzibar, który ze względu na dużą odległość potrafi odcisnąć ślad na portfelu.

Jeśli chcemy przeglądać oferty przewoźników w internecie, wracać do nich przez kilka dni i porównywać między sobą, trzeba pamiętać o mechanizmie "śledzenia" przez przeglądarkę. Te same boty, które dopasowują reklamy do naszych zainteresowań, będą wiedziały, że chcemy kupić bilet w konkretne miejsce.

Wchodząc w szczegóły lotu jednego dnia, można otrzymać zupełnie inne ceny niż dnia następnego. Sztuczna inteligencja zawyży wartość oferty, jeśli zobaczy, że do niej wróciliśmy. W ten sposób linie lotnicze i pośrednicy zarobią więcej na naszym niezdecydowaniu.

Można temu zapobiec używając w przeglądarce trybu incognito lub czyszcząc pliki cookies i dane przeglądania. Jeśli zostaniemy rozpoznani jako użytkownik, który przeglądał daną ofertę wcześniej, a teraz wrócił, by ją kupić, z pewnością na tym stracimy.

Pośrednicy nie zawsze mają korzystne oferty

Kolejną ważną kwestią przy zakupie biletów lotniczych przez internet, jest odpowiedni wybór strony. Zwykle najtaniej jest bezpośrednio u przewoźnika, dlatego warto sprawdzić ceny, które pokazuje nam pośrednik oferujący loty różnych linii lotniczych. Chociaż WizzAir ma szeroka ofertę, obecnie w Polsce nie spieszy się z otwieraniem połączeń.

Jeśli nie mamy jeszcze wybranego terminu, można przejrzeć kalendarz lotów danej linii lotniczej. Może się okazać, że wybrane dni tygodnia są tańsze, lub wystarczy zaplanować wyjazd tydzień później, by sporo zaoszczędzić na przelotach.

Stali klienci mogą więcej

Kolejne oszczędności znajdziemy przy zakupie dodatkowych opcji do podstawowego biletu. Jeśli dużo latamy, z pewnością korzystne będzie wykupienie członkostwa w klubie danej linii lotniczej, dzięki czemu otrzymamy wiele benefitów. Mogą to być zniżki na połączenia, dodatkowy bagaż czy pierwszeństwo wejścia na pokład.

Podróżowanie z dodatkowym bagażem może podwoić cenę naszego biletu, na czym bardzo zależy zwłaszcza niskobudżetowym liniom lotniczym. Warto przeanalizować nasze potrzeby związane z pojemnością bagażu i zestawić je z limitami na pokładzie. Czasem wystarczy dodatkowa usługa, taka jak pierwszeństwo wejścia na pokład (Wizz Air), by cieszyć się możliwością zabrania dodatkowej torby, co jest tańsze niż bagaż rejestrowany.

Gdy mamy już upragniony bilet i czekamy na lot, można pomyśleć o zaoszczędzeniu czasu spędzonego w kolejce. Podobno amerykańscy naukowcy zauważyli, że ludzie częściej wybierają kolejki po prawej stronie, ponieważ są praworęczni. Idąc "na lewo" mamy szansę na szybszą odprawę i przedostanie się do hali odlotów.