Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Nad Bałtykiem dokonano niewiarygodnego odkrycia. Morze odsłoniło prawdę. Ma 3000 lat
Maja Lachowicz
Maja Lachowicz 07.01.2021 20:52

Nad Bałtykiem dokonano niewiarygodnego odkrycia. Morze odsłoniło prawdę. Ma 3000 lat

Bałtyk odsłonił las
Fot. instagram.com/@ idzu.idzu

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie znajduje się zatopiony las

  • Co wiemy na temat pradawnej puszczy

  • Jakie atrakcje znajdują się w okolicy

Wody Bałtyku skrywają wraki statków, skarby skradzione w czasie wojen, a także zanieczyszczenia, takie jak olej napędowy czy broń. Czasem na brzegu można trafić na złoto północy, czyli bursztyn. Tym razem turyści zjeżdżają nad morze, by zobaczyć pozostałości lasu. Wspaniałe ujęcie o zachodzie słońca zamieścił użytkownik Instagrama „patjanota"

Fot. Zatopiony las/ instagram.com/ patjanota

Bałtyk uchylił rąbka tajemnicy

Zatopiony las możemy zobaczyć w Czołpinie, dzięki sztormowi, który niedawno odsłonił większy kawałek plaży. Z piasku wystają pnie drzew, po których nie widać ile mają lat.

Sól morska świetnie zakonserwowała drewno, dzięki czemu po ok. 3 tys. lat nadal możemy rozpoznać, jaki gatunek dominował na tym terenie. Badacze przyjrzeli się pniom i stwierdzili, że należą do buków i dębów.

Po raz pierwszy pradawny las ukazał się naszym oczom 5 lat temu. Po silnym sztormie spacerowicze odkryli zdumiewające znalezisko, o którym usłyszała cała Polska. Niedługo potem woda znów skryła swoją tajemnicę. Strukturę drewna dobrze widać na fotografi zamieszczonej na Instagramie przez użytkownika „idzu.idzu".

Fot. Zatopiony las/ instagram.com/ idzu.idzu

Puszcza została zniszczona

Badaczom udało się ustalić, że bukowo-dębowa puszcza została wycięta lub spłonęła, a dopiero w późniejszym okresie zabrało ją morze. Dawniej w tym miejscu linia brzegowa znajdowała się o wiele dalej, lecz erozyjna działalność wody stale niszczy ląd.

Aby zobaczyć resztki pradawnych drzew, trzeba się spieszyć. Kolejny sztorm może je zakryć i nie wiadomo, kiedy znów będziemy mieli okazję je zobaczyć. Spacer jest możliwy z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Wybrzeże w tym miejscu jest objęte ochroną ścisłą, dlatego nie można dotykać pniaków ani próbować odkopywać fragmentów ukrytych pod piaskiem. Na Instagramie można znaleźć wiele pięknych zdjęć z "Zatopionego Lasu". Użytkownik „lets.travel.more" zamieścił galerię wraz ze wskazówkami dojazdu.

Atrakcje Słowińskiego P.N.

Czołpino jest maleńką osadą, w której znajduje się zabytkowa latarnia morska z 1875 r., a także dom latarników i inne zabudowania, z których korzystali na przestrzeni wieków pracownicy tego miejsca.

Cała okolica jest objęta ochroną ścisłą i wchodzi w skład Słowińskiego Parku Narodowego. Szczególnie cenne są tam zalesione wydmy, które oddzielają jezioro Łebsko i Gardno od akwenu Morza Bałtyckiego.

Obecnie mamy niewiele możliwości, jeśli chodzi o podróżowanie i zwiedzanie, dlatego warto skorzystać z okazji i pojechać na krótką wycieczkę nad morze, by zobaczyć pozostałości lasu i pooddychać świeżym powietrzem.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Radio Zet