Bałtyk odsłonił lasFot. instagram.com/@ idzu.idzu

Nad Bałtykiem dokonano niewiarygodnego odkrycia. Morze odsłoniło prawdę. Ma 3000 lat

Bałtyk czasem pozwala nam zobaczyć skarby, które skrywa pod powierzchnią wody. Tym razem mamy możliwość spacerowania pośród pradawnego lasu, który uległ zniszczeniu ok. 3 tys. lat temu. To niesamowite przeżycie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie znajduje się zatopiony las
  • Co wiemy na temat pradawnej puszczy
  • Jakie atrakcje znajdują się w okolicy

Wody Bałtyku skrywają wraki statków, skarby skradzione w czasie wojen, a także zanieczyszczenia, takie jak olej napędowy czy broń. Czasem na brzegu można trafić na złoto północy, czyli bursztyn. Tym razem turyści zjeżdżają nad morze, by zobaczyć pozostałości lasu. Wspaniałe ujęcie o zachodzie słońca zamieścił użytkownik Instagrama „patjanota"

Zatopiony las

Fot. Zatopiony las/ instagram.com/ patjanota

Bałtyk uchylił rąbka tajemnicy

Zatopiony las możemy zobaczyć w Czołpinie, dzięki sztormowi, który niedawno odsłonił większy kawałek plaży. Z piasku wystają pnie drzew, po których nie widać ile mają lat.

Sól morska świetnie zakonserwowała drewno, dzięki czemu po ok. 3 tys. lat nadal możemy rozpoznać, jaki gatunek dominował na tym terenie. Badacze przyjrzeli się pniom i stwierdzili, że należą do buków i dębów.

Słowacja wstrzymuje połączenie transgraniczne z Polską. Od jutraSłowacja wstrzymuje połączenie transgraniczne z Polską. Od jutraCzytaj dalej

Po raz pierwszy pradawny las ukazał się naszym oczom 5 lat temu. Po silnym sztormie spacerowicze odkryli zdumiewające znalezisko, o którym usłyszała cała Polska. Niedługo potem woda znów skryła swoją tajemnicę. Strukturę drewna dobrze widać na fotografi zamieszczonej na Instagramie przez użytkownika „idzu.idzu".

Zatopiony las

Fot. Zatopiony las/ instagram.com/ idzu.idzu

Puszcza została zniszczona

Badaczom udało się ustalić, że bukowo-dębowa puszcza została wycięta lub spłonęła, a dopiero w późniejszym okresie zabrało ją morze. Dawniej w tym miejscu linia brzegowa znajdowała się o wiele dalej, lecz erozyjna działalność wody stale niszczy ląd.

Aby zobaczyć resztki pradawnych drzew, trzeba się spieszyć. Kolejny sztorm może je zakryć i nie wiadomo, kiedy znów będziemy mieli okazję je zobaczyć. Spacer jest możliwy z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Wybrzeże w tym miejscu jest objęte ochroną ścisłą, dlatego nie można dotykać pniaków ani próbować odkopywać fragmentów ukrytych pod piaskiem. Na Instagramie można znaleźć wiele pięknych zdjęć z "Zatopionego Lasu". Użytkownik „lets.travel.more" zamieścił galerię wraz ze wskazówkami dojazdu.

Atrakcje Słowińskiego P.N.

Czołpino jest maleńką osadą, w której znajduje się zabytkowa latarnia morska z 1875 r., a także dom latarników i inne zabudowania, z których korzystali na przestrzeni wieków pracownicy tego miejsca.

Cała okolica jest objęta ochroną ścisłą i wchodzi w skład Słowińskiego Parku Narodowego. Szczególnie cenne są tam zalesione wydmy, które oddzielają jezioro Łebsko i Gardno od akwenu Morza Bałtyckiego.

Obecnie mamy niewiele możliwości, jeśli chodzi o podróżowanie i zwiedzanie, dlatego warto skorzystać z okazji i pojechać na krótką wycieczkę nad morze, by zobaczyć pozostałości lasu i pooddychać świeżym powietrzem.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Radio Zet

Następny artykuł