Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Awaria systemu kontroli lotów sparaliżowała lotniska. Odwołano ponad 500 połączeń
Natalia Księżak
Natalia Księżak 29.08.2023 07:08

Awaria systemu kontroli lotów sparaliżowała lotniska. Odwołano ponad 500 połączeń

odwołane loty
Fot.Pixabay

Niewielka usterka w systemie kontroli lotów sparaliżowała ruch lotniczy nie tylko w Wielkiej Brytanii. Odwołano ponad 500 planowych połączeń w całej Europie, w tym także do Polski.

Chociaż usterka została usunięta, to w efekcie pasażerowie i linie lotnicze borykają się z ponad 12-godzinnymi opóźnieniami w ruchu powietrznym. We wtorek sytuacja powinna stopniowo wracać do normy.

Awaria kontroli lotów. Odwołano ponad 500 połączeń

Niedziela była jednym z najbardziej ruchliwych dni w roku na lotniskach. Według danych firmy Cirium, która analizuje ruch lotniczym, tego dnia tylko z Wielkiej Brytanii miało odlecieć  3049 samolotów.

Na krajowych lotniskach miały wylądować 3054 maszyny. Ostatecznie odwołane zostały 232 loty wychodzące i 271 przychodzących. W przypadku niemal wszystkich pozostałych pozostałych połączeń, doszło do ogromnych opóźnień, które sięgały nawet 12 godzin.

Ograniczenie ruchu lotniczego. Samoloty uziemione w Wielkiej Brytanii

Krótko po południu pojawiły się informacje o niesprecyzowanym początkowo “problemie technicznym”. Z tego powodu NATS, brytyjska agencja kontroli lotów, znacznie ograniczyła ruch lotniczy nad Wielką Brytanią.

Agencja wyjaśniła później, że efektem awarii była ograniczona zdolność do automatycznego wprowadzania planów lotu, Niedostępne były informacje o tym skąd i o której wylatuje dany samolot, a także dokąd i jaką trasą zmierza. Wszystkie informacje trzeba było wprowadzać ręcznie. Znacznie wydłużyło to czas działania kontrolerów.

Opóźnienia na lotniskach. Skutki awarii są nadal odczuwalne

Wisienką na torcie był fakt, że poniedziałek 28 sierpnia był jednym z najbardziej ruchliwych dni w roku na lotniskach. Wszystko przez długi weekend w Wielkiej Brytanii.

Linie lotnicze i władze  lotnisk ostrzegły, że skutki awarii mogą być odczuwane jeszcze przez cały wtorek. Obecnie jednak władze najważniejszych lotnisk, m.in. londyńskich Heathrow i Gatwick zapowiedziały, że mają nadzieję na przywrócenie płynności ruchu już dziś.