Turysci.pl
Katastrofa autobusu turystycznego w Brazylii

fot. pixabay.com/marsjo/zdjęcie poglądowe

19 osób nie żyje, 33 rannych. Autokar z turystami wypadł z drogi w Brazylii, jechał do nadmorskiego kurortu

27 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Zagraniczne media przekazały tragiczne wiadomości. W Brazylii doszło do katastrofy autobusu turystycznego. Pojazd zjechał ze stromej, górskiej drogi, 19 osób nie żyje, wg źródeł mogą być wśród nich dzieci.

O tragicznym zdarzeniu z udziałem autobusu turystycznego poinformował 26 stycznia 2021 roku portal The Irish Sun. Zgodnie z informacjami medium, autokar spadł z górskiej, stromej drogi w południowo-wschodniej części Brazylii. 

Katastrofa autokaru w Ameryce Południowej

Na skutek wypadku zginęło 19 osób, a The Irish Sun podaje, że wśród nich znalazło się dziecko oraz pięcioro nastolatków, jednak nie ma w tej kwestii jeszcze potwierdzenia miejscowych służb. 

Miejsce katastrofy autobusu w Brazylii/Screen/Google Maps

Do zjechania autokaru z drogi miało dojść 25 stycznia około godziny 8:30 czasu lokalnego. Miejscem tragedii stały się okolice zakrętu Curva da Santa, który położony jest w brazylijskim stanie Santa Catarina. Numer drogi to BR-376, a pobliska miejscowość, Guaratuba, uznawana jest za jedno z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów w kraju, głównie ze względu na niesamowitą plażę. Niedaleko miejsca zdarzenia przebiega również szlak turystyczny Pontal de Itarare

Plaża w miejscowości Guaratuba, fot. wikimedia.org/Clécio João Tkachechen/https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Brejatuba.JPG

Jak poinformował szef miejscowej straży pożarnej, Icaro Greinart, cytowany przez The Irish Syn, w wypadku nie brały udziału żadne inne pojazdy. Jednocześnie podkreślił jednak, że „na ten moment niemożliwe jest ustalenie, czy wystąpiła awaria mechaniczna autokaru". Przyczyna tragedii, do czasu zakończenia pracy służb, pozostaje nieznana.  

Wstępne raporty ratowników z miejsca tragedii mówiły o 21 ofiarach śmiertelnych. Jak podaje jednak The Irish Sun, lekarze zweryfikowali tę informację i przekazali mediom, że nie żyje 19 osób, a 7 (lub 9 - wiadomości źródeł są niespójne) z 33 rannych jest w stanie ciężkim. Gdy tylko na miejsce dotarły służby, poszkodowani zostali przetransportowani helikopterami do różnych szpitali. News ABS-CBN poinformowało, powołując się na lokalną policję, że kierowca wyszedł ze zdarzenia bez szwanku, a następnie został zabrany na przesłuchanie. 

Icaro Greinart, cytowany przez The Irish Sun, wyjaśnił również, że pojazd spadł ze skarpy. Podkreślił jednak, że szczęśliwie nie stoczył się dalej, ku korytu pobliskiej rzeki Rio Sao Joao, bo wtedy ofiar mogłoby być znacznie więcej

Jechali do jednego z najpiękniejszych kurortów Brazylii

W mediach pojawiły się liczne zdjęcia z miejsca zdarzenia. Pokazują skalę zniszczeń autobusu turystycznego, dzięki czemu można wyobrazić sobie przerażający widok, który służby zobaczyły zaraz po dotarciu na miejsce. Karoseria jest poszarpana, miejscami zupełnie zniszczona, całość tworzy przykry widok. 

The Irish Sun pasażerów jadących autokarem opisuje jako turystów, powołując się na lokalne przekazy z Brazylii. Mieli oni przemierzać drogę o długości około 3000 kilometrów. Wyjechali z Ananindeau na północy kraju, a ich celem prawdopodobnie było Balneario Camboriu na wybrzeżu. Region, do którego jechali, to kurort wypoczynkowy, popularny zarówno wśród Brazylijczyków, jak i przyjezdnych z całego świata. W mediach nie pojawiła się jeszcze informacja, jakiej narodowości byli podróżni. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: The Irish Sun/News ABS-CBN

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >