Auto na celowniku handlarzy metalami rzadkimi.Fot. Lubuska Policja

Policja ostrzega przed falą kradzieży zaskakującej rzeczy. Turyści na wczasach są łatwym celem

Auto może stać się bardzo łatwym celem, zwłaszcza gdy właścicielem jest turysta przebywający na urlopie. W tym sezonie notuje się prawdziwą falę zaskakujących kradzieży. Nie chodzi jednak o całe pojazdy.

Auto na wakacjach wyróżniają dwie rzeczy - najczęściej obca rejestracja oraz długi staż na pobliskim parkingu. Turyści raczej stawiają na plaże lub wędrówki po górach, niż kolejne godziny za kółkiem, więc pojazdy mają chwilę wytchnienia - niestety, nie od złodziei. Okazuje się, że ten sezon przynosi zaskakująco dużą liczbę przypadków kradzieży bardzo konkretnych elementów podwozia.

Dwoje naszych sąsiadów w krytycznej sytuacji. Padają dramatyczne rekordyDwoje naszych sąsiadów w krytycznej sytuacji. Padają dramatyczne rekordyCzytaj dalej

Turyści na celowniku złodziei. Auto “żyłą złota”

Jak podają dziennikarze Interii, policja ostrzega przed nową falą kradzieży, która dotyczy nie całych pojazdów, a konkretnych elementów. Okazuje się, że pandemia koronawirusa jest prawdziwym renesansem przestępstw motywowanych wymianą metali szlachetnych. Tak też auto na wakacjach jest bardzo łapczywym kąskiem. Na nowy “trend” wśród złodziei wpływa fakt, iż giełda notuje coraz większe wzrosty cen złota (skok o 33 proc. względem 2019 roku), srebra (skok o 40 proc.), a także metali, które z łatwością można znaleźć pod podwoziem.

Pallad (8 482 zł za uncję), platyna (3 579 zł za uncję) i rekordowy rod (37 480 zł za uncję) to główne obiekty zainteresowań przestępców, którzy znajdują pierwiastki głównie w samochodowych katalizatorach. Nie postawią jednak na przypadkowe auto - w tym sezonie dominują konkretne marki (oraz niemały apel z mazurskiego Mrągowa).

Auto celem tegorocznych złodziei. Urlopowicze powinni mieć oczy szeroko otwarte

Według ustaleń Interii złodzieje są zainteresowani przede wszystkim busami oraz samochodami typu SUV. Auto musi mieć silnik o dużej pojemności i wysokie podwozie, które gwarantuje spory prześwit. Tak też przestępcy mają możliwość szybkiego demontażu katalizatorów o sporej zawartości metali rzadkich. Co ważne jednak również właściciele starszych modeli mają powody do obaw.

Dzisiaj grzeje: 1. Porażająca wizja Krzysztofa Jackowskiego. Chodzi o koniec pandemii
2. Kontrole pukają do drzwi w całej Polsce, mogą także do ciebie. Kara właśnie urosła do 735 zł

Jeśli ktoś wybiera się na wakacje starszymi modelami samochodów, należy brać poprawkę na ówczesną politykę koncernów motoryzacyjnych. Jeszcze w latach 90. inżynierowie nie wahali się przed umieszczaniem w katalizatorach relatywnie większej ilości palladu oraz platyny, niż obecnie, co tylko zachęca handlarzy metalami. Kiedy dochodzi do kradzieży? Głównie w nocy. Wtedy też auto samego sprawcy jest włączone, aby zagłuszało zgrzyt cięcia podwozia piłą szablistą. Procedura zaskakująco szybka i skuteczna.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Auto na celowniku złodziei katalizatorów.

Fot. Lubuska Policja

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramat Rafała z „Królowych życia”, okłamał wszystkich? Na jaw wyszła niewygodna prawda
  2. Miał całe życie i karierę przed sobą. Niestety, nie żyje. 18-letni sportowiec został zastrzelony
  3. Już nie tylko obsceniczne żarty? Filip Chajzer nie zna żadnych granic i nie ma żadnych oporów, zrobił oraz powiedział za dużo
  4. Wielki smutek Kasi Skrzyneckiej. Nie stać jej na wakacje w ukochanym kraju
  5. 69 osób nie żyje, pili skażony napój w restauracjach. Dramatyczna wiadomość ze świata
  6. Pilny apel o ewakuację ludzi. Sytuacja na południu Europy wymyka się spod kontroli
  7. Poznali szczeniaka z gepardem. Pracownicy zoo na długo zapamiętają swoją decyzję

Źródło: Interia

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł