Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Armagedon w Dubaju. Polka:"Utknęliśmy na wiele godzin"
Natalia Księżak
Natalia Księżak 17.04.2024 20:38

Armagedon w Dubaju. Polka:"Utknęliśmy na wiele godzin"

lotnisko dubaj
fot. AFP/ EAST NEWS/

Wskutek gwałtownych ulew, które nawiedziły kraje nad Zatoką Perską, życie straciło już 20 osób. Powódź błyskawiczna sparaliżowała m.in. Dubaj. Zalane zostały ulice i tunele.  Wstrzymany został ruch lotniczy w porcie w Dubaju, drugim co do wielkości na świecie. “Utknęliśmy  na wiele godzin” - relacjonowała pani Joanna. Polka w szóstym miesiącu ciąży spędziła ponad 16 godzin w taksówce, zanim udało jej się dotrzeć w bezpieczne miejsce.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich spadło tyle deszczu, na ile kraj ten może liczyć średnio w ciągu 18 miesięcy.

Armagedon w Dubaju. Powódź błyskawiczne i niespotykane ilości opadów

Intensywne opady deszczu sparaliżowały we wtorek wieczorem  Zjednoczone Emiraty Arabskie. Zamknięto port lotniczy w Dubaju. W środę rano linie Emirates poinformowały, że do północy nie będą prowadziły odpraw pasażerów. Linie lotnicze FlyDubai również zawiesiły przyloty i odloty.

W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Pod wodą znalazły się całe ulice, tunele, ludzie zostali uwięzieni w samochodach…
 

Polka w Dubaju: " Utknęliśmy na wiele godzin"

Jedną z osób, które przez powódź błyskawiczną w Dubaju znalazły się w niebezpieczeństwie, była pani Joanna.

“Jestem w szóstym miesiącu ciąży i ponad 16 godzin spędziłam w taksówce, żeby przejechać kilka kilometrów i dostać się do hotelu. (...) Po przejechaniu kilku kilometrów znaleźliśmy się na głównej drodze i utknęliśmy na wiele godzin” - relacjonowała dziennikarzowi TVN pani Joanna.

“ Widzieliśmy, jak woda zalała wszystkie poboczne drogi, a później również główną trasę, na której się znajdowaliśmy. Samochody przestały działać. Nie było żadnych służb, żadnej pomocy lub informacji” - mówiła turystka - “większość niższych aut pozostała uwięziona. Skala zniszczeń, którą widzieliśmy, jest ogromna.”

 

Powodzie w krajach nad Zatoką Perską. Zginęło 20 osób

Po Dubaju potężne ulewy nękają teraz Oman. Kraj mierzy się teraz ze skutkami największej od 75 lat ulewy. Do tymczasowych schronisk ewakuowano ponad 1400 osób. Podczas ulew ucierpiał również Katar i Bahrajn.

Opady deszczu w krajach Zatoki Perskiej są zjawiskiem rzadkim. Wiele terenów nie ma infrastruktury pozwalającej na odprowadzenie większych ilości wody po opadach. “Jest wysoce prawdopodobne, że śmiercionośne i niszczycielskie burze z ulewami, które nawiedziły Oman i Dubaj, zostały spotęgowane przez zmiany klimatyczne” przekazali eksperci z  Instytutu Zmian Środowiska na Uniwersytecie Oksfordzkim.