Turysci.pl
Gut-Mostowy o paszportach

fot. pixabay.com/sweetlouise/zdjęcie poglądowe

Andrzej Gut-Mostowy o zielonych paszportach: uruchomienie możliwe po 20 czerwca

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Andrzej Gut-Mostowy w piątek skomentował kwestię tzw. europejskich paszportów szczepionkowych. Jak stwierdził w rozmowie z PAP, po 20 czerwca możliwe będzie uruchomienie systemu certyfikatów. Podkreślił, że przystąpi do niego również Polska.

  • Wiceminister rozwoju, pracy i technologii stwierdził, że niewykluczone, iż system zielonych certyfikatów będzie gotowy w połowie czerwca

  • Zgodnie z jego słowami, uruchomienie systemu nowych dokumentów być może możliwe będzie już po 20 czerwca

  • Gut-Mostowy zaznaczył, że Polska wyraziła chęć dołączenia do projektu

Wprowadzenie i uruchomienie systemu paszportów szczepionkowych skomentował w piątkowej rozmowie z PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Andrzej Git-Mostowy. Jego słowa potwierdzają głosy, które od dłuższego czasu pojawiają się w mediach.

Kiedy paszporty szczepionkowe zaczną działać?

Zgodnie z zapowiedziami Komisji Europejskiej, tzw. zielone certyfikaty mają zacząć działać już w drugiej połowie czerwca. Sprawę tę komentowali już eksperci z wielu krajów, w tym również z Polski. Główny doradca premiera, prof. Andrzej Horban kilka dni temu wyraził przekonanie, że o ile ludzie dostaną po dwie dawki szczepionki, to rzeczywiście swobodne podróże będą możliwe.

Turyści przyjechali nad morze i do Zakopanego

Turyści ruszyli do restauracji nad morzem i w górach. Ceny nie każdemu się podobają

CZYTAJ DALEJ

Teraz w podobnym tonie wypowiedział się również Gut-Mostowy. Jak stwierdził, niewykluczone jest, że paszport szczepionkowy będzie gotowy już w połowie czerwca. Co więcej, zdaniem polityka uruchomienie całego systemu związanego z obsługą nowego dokumentu, być może możliwe będzie od 21 czerwca.

Jak zaznaczył wiceminister, nowe rozwiązanie ma nie tylko być przysługą dla turystów spragnionych podróży, ale również istotną pomocą dla polskiego sektora turystycznego. Gut-Mostowy podkreślił, że Polska wyraziła chęć wzięcia udziału w europejskim projekcie. Zaznaczył też naszą gotowość do znalezienia się w gronie państw, które wzajemnie będą paszport szczepionkowy respektowały.

W dalszej części wypowiedzi zwrócił uwagę na złą sytuację turystyki w dużych miastach, które czerpały znaczne dochody z podróżnych z zagranicy. Wymienił tu m.in. Kraków czy Gdańsk, które kojarzone były jako atrakcyjne cele zagranicznych wycieczek.

Trwają testy paszportów szczepionkowych

Sprawdzanie poprawności funkcjonowania testów rozpoczęło się już 2 dni temu. Zgodnie z zapowiedziami, procedura ma zakończyć się 1 czerwca i do tego czasu nowy dokument ma zostać sprawdzony przez 18 państw członkowskich UE oraz Islandię.

Polska nie zgłosiła się do pilotażowego programu, a decyzja ta nie była szczególnie komentowana przez polityków. Andrzej Halicki na łamach Rzeczpospolitej stwierdził, że nasz kraj „nie dostarczył danych". Jak przekazują nieoficjalnie media, jednak nie tylko nasze państwo tego nie zrobiło. Rzekomo wraz z Polską nieprzygotowane miały być też m.in.: Portugalia, Węgry, Słowenia czy Finlandia.

Testy odbywają się offline i nie wykorzystują żadnych danych mieszkańców kraju, na którego terenie trwają. Johannes Bahrke, rzecznik Komisji Europejskiej ds. gospodarki cyfrowej wyjaśnił, że dane oraz klucze publiczne, używane do weryfikacji dokumentów, są generowane sztucznie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Puls Biznesu

Podobne artykuły

Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >

Europa

Anglia od 12 kwietnia umożliwia podróże po kraju. Drugi etap wychodzenia z lockdownu

Czytaj więcej >