Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Alert RCB w polskim mieście. Służby muszą reagować natychmiast
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 19.04.2024 10:36

Alert RCB w polskim mieście. Służby muszą reagować natychmiast

Policjanci
Fot. Shuttertock/EN_DarSzach

Mieszkańcy Szczecina otrzymali alert z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Został znaleziony niewybuch z II wojny światowej. W piątek służby podejmą się jego neutralizacji. Wyznaczono strefę zagrożenia. Osoby znajdujące się w okolicy ostrzega się o zachowanie bezpiecznego dystansu. 

Niewybuch w Szczecinie. Saperzy w pełnej gotowości

Jak poinformował Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, w lesie na obrzeżach miasta Szczecin znaleziono niewybuch. Pochodzi on z II wojny światowej, a jego waga, jak oszacowano, wynosi 100 kg.

“UWAGA! 19.04 w godz. 9-13 neutralizacja niewybuchu w Szczecinie-Podjuchach, okolice ul. Smolnczej. Nie zbliżaj się do wskazanego rejonu. Słuchaj komunikatów” - brzmi komunikat, który otrzymali mieszkańcy. O godzinie 10:00 na terenie Puszczy Bukowej, w pobliżu tzw. Dębu saperzy podejmą niewybuch. 

Jakie tereny w Szczecinie są zagrożone

W promieniu kilometra wyznaczono strefę zagrożenia. Obejmuje ona część miasta, w tym ulice: Smoczą, Falskiego, Leśników, Wschodnią, Grzegorzewskiej, Prószyńskiego, Korczaka i Polanki. Oprócz tego część powiatu gryfińskiego, gdzie znajdują się niezamieszkałe leśne tereny.

“W wyznaczonej strefie obowiązuje zakaz przebywania na otwartej przestrzeni od godz. 9:45 do czasu odwołania. Ewakuacją objęty będzie jeden budynek, którego mieszkańcy zostali powiadomieni” - informuje centrum prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego. 

Ważne informacje dla kierowców

Nitka drogi krajowej A6, która także znalazła się w strefie zagrożenia, zostanie tymczasowo wyłączona z ruchu. Kierowcy nie będą mogli przejechać odcinka pomiędzy węzłami Podjuchy-Radziszewo. Policjanci natomiast wyznaczą objazdy oraz zamkną drogi wiodące przez Puszczę Bukową.

Osoby poruszające się komunikacją miejską także napotkają utrudnienia. Jak przekazał rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego Kacper Reszczyński, nastąpi zawieszenie linii 85 oraz zajdą zmiany w kursowaniu linii 904.

Źródło: PAP